Potápěčská expedice: Kaliforňan chce najít tělo bin Ládina a shrábnout odměnu

- Cestování autor: Danica Klein

Kaliforňan Bill Warren připravuje expedici do Arabského moře, při níž se pokusí s pomocí sonaru najít tělo teroristy Usámy bin Ládina. Americké komando ho po květnové likvidaci v Pákistánu dopravilo namoře a svrhlo do něj.

Warren je potápěč a hledač podmořských pokladů. Doufá, že se mu podaří najít cokoli, co dokáže, že je bin Ládin opravdu mrtev. Hodlá Arabské moře prozkoumat s pomocí sonaru.

"Myslím to vážně, nedělám si legraci. Mou hlavní motivací je pokus zjistit, zda prezident mé země mluvil pravdu, zda je bin Ládin opravdu mrtev a jeho tělo na dně Arabského moře," sdělil Warren.

Pátrat se bude osm týdnů

Je profesionální potápěč, je mu 59 let a žije v San Diegu. Má za sebou 35 let výprav k vrakům potopených lodí. Pro financování té za bin Ládinem už získal tři investory. Odhaduje, že pátrání bude stát 400.000 dolarů (6,7 milionu korun).

Warren chce se svým týmem, v němž jsou také kameramani, vyrazit za měsíc a výprava začne od indických břehů. Jeho loď za sebou bude táhnout sonar, který bude schopen najít i malé objekty v hloubce až 3000 metrů. Pátrat se bude osm týdnů. Podaří-li se ostatky najít, chce Warren tělo vyfotografovat a odebrat z něj vzorky DNA.

Výprava podle něj v každém případě přinese "úžasný dokumentační materiál", který chce potápěč nabídnout televizním producentům. "Nevíme, co uděláme s tělem," sdělil a přiznal, že ví, že jde o "velmi citlivou záležitost".

Poutní místo

V USA se o plánu hodně hovoří a Warren očekává, že se brzo ozve také Bílý dům. "Myslím, že mne prezident Barack Obama nebo někdo z jeho lidí ve Washingtonu požádají, abych po bin Ládinovi nepátral," sdělil.

Američané vyslali do pákistánského Abbottábádu speciální komando, které 2. května bin Ládina našlo a zabilo v rezidenci, v níž terorista žil zřejmě několik let. Bin Ládin byl údajně střelen i do hlavy a byl znetvořen, takže nebyly zveřejněny ani jeho posmrtné fotografie.

Američané se chtěli vyhnout tomu, aby se z jeho hrobu stalo poutní místo příznivců teroristické Al-Káidy, a rozhodli se svrhnout tělo do moře.

Zdroje: ČTK