Prague Wine Week aneb týden vína v Praze

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Do 27. ledna se v Praze koná pátý ročník festivalu vína Prague Wine Week, kdy jedenáct restaurací, vinných barů a vinoték nabízí menu s víny a ochutnávky vín za pevnou cenu. Dnes byl v hotelu Crowne Plaza Prague zahájen galadegustací 59 medailistů ze soutěže Prague Wine Trophy, kde bylo k ochutnání přes 450 vín z celého světa.

Víno (ilustrační foto)

Víno (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

V úterý 22. ledna se na stejném místě uskuteční přednáška Jak porozumět ušlechtilým a vzácným vínům, kterou povedou Josef Schuller a Frank Smulders. Pořadatelem festivalu je časopis Víno Revue. Podrobnosti naleznou zájemci na adrese www.praguewine.cz.

Už potřetí je principem festivalu metoda, kdy vinařství i dovozci, kteří získali medaile v největší české soutěži vín, se spojí s vybranými restauracemi, vinnými bary a vinotékami, a nabízejí menu s víny. To tříchodové se třemi víny stojí 450 korun, degustace tří až pěti vín s malým občerstvením ve vinném baru 250 korun a degustace tří až pěti vín ve vinotéce 150 korun.

Například Restaurant Bar Bílkova 13 nabízí "tandemy" hned dva. S dovozcem La Caoba připravila tříchodové menu, zkombinované s burgundskými, španělskými a argentinskými víny. S ryzlinky i červenými víny moravského vinařství Spielberg se bude snoubit další degustační menu, nabízené touto restaurací. Vína moravského vinařství Gotberg se podávají k menu v restauraci Red Pif.

Vína z německé Mosely, Španělska a portugalskou Madeiru od dovozce Wine World zkombinovala s degustačním menu Restaurace U Wébrů. Bistro Bohemia vytvořilo tandem s rakouským vinařstvím Hiedler, dováženým společností rakouska-vina.com. Family Hotel Okoř připravil italské menu a Vinograf bar & blog zve na degustaci vín z Krásné hory. Mezi těmi, kteří nabízeli v rámci ochutnávky své moky, byli vinaři z Itálie, Španělska, Německa, Rakouska a dalších zemí.

Šestého ročníku soutěže Prague Wine Trophy 2012 se zúčastnilo celkem 1166 vín, což je o osm procent více než loni. Z toho bylo 59 procent ze zahraničí. V podobném poměru jsou domácí a zahraniční vína zastoupena na českém trhu. Loni bylo v soutěži uděleno celkem 346 medailí, z toho 30 Championů. Medaile si rozdělilo celkem 77 společností, z toho 36 domácích vinařství a 41 dovozců a zahraničních vinařství. Zahraniční vína získala 73 procent medailí.

Tagy: Praha festival víno

Zdroje: ČTK