Praha láká na památky. Návštěvnost kolísá podle sezony

VIDEO - Zajímavosti autor: Danica Klein

Praha nabízí dlouhý seznam památek, muzeí a galerií, z nichž nejnavštěvovanější zůstává Pražský hrad. Za rok jeho sály a nádvoří projde téměř 1,5 milionu lidí. Mezi atraktivní místa pro cizince i české turisty ale patří v metropoli i výstavní síně nebo muzea. Do Židovského muzea zavítá každoročně kolem půl milionu návštěvníků, expozice Národní galerie vloni vidělo 443.000 lidí. 

Staroměstské náměstí, Praha

Staroměstské náměstí, Praha,zdroj: Profimedia.cz

Z historických nebo technických staveb si turisté nejčastěji prohlížejí Staroměstskou radnici a Petřínskou rozhlednu. Obě památky mají roční návštěvnost kolem půl milionu lidí. 

Z nepřeberného množství muzeí jdou turisté nejčastěji do Židovského muzea. Pozadu nezůstává ani Národní muzeum (NM) nebo Národní technické muzeum (NTM). Novou budovu NM a její expozice si vloni prohlédlo přes 81.000 lidí, celková návštěvnost všech objektů NM, včetně mimopražských, byla vloni 251.000 lidí. Zrekonstruované NTM si vloni prohlédlo 205.000 lidí, v roce 2011 to bylo o 90.000 lidí více. Letos v lednu navíc muzeum přivítalo půlmiliontého návštěvníka. 

Do čtyř poboček Muzea hlavního města Prahy přišlo vloni asi 93.000 lidí, nejvíc do hlavní budovy na Florenci. V roce 2011 to bylo asi 70.000 návštěvníků. Od letoška převzalo muzeum do své správy i několik pražských věží, kde čeká asi 750.000 návštěvníků ročně. 


Milovníky výtvarného umění v Praze láká šest stálých expozic Národní galerie (NG), které loni navštívilo 443.000 lidí. Z toho Veletržní palác s moderním a současným uměním vidělo přes 165.000 návštěvníků. Rok předtím byla návštěvnost NG 347.000 lidí, loni jí hodně pomohla výstava Slovanské epopeje právě ve Veletržním paláci. 

Jejích bezmála 65.000 návštěvníků si do svých statistik ale započítává i Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která má výpravný cyklus ve své správě. NG jen poskytla prostory k vystavení. Městskou galerii a její pobočky navštívilo vloni celkem 204.000 lidí, zatímco v roce 2011 to bylo 159.000 návštěvníků. 

Státní je také Galerie Rudolfinum, její výstavy loni vidělo přes 72.000 diváků, v roce 2011 to bylo asi o 2000 lidí více. Městskou akciovou společností je Obecní dům, kam loni přišlo 45.000 lidí. 

K nejnavštěvovanějším pražským soukromým galeriím patří centrum současného umění DOX, které loni navštívilo více než 58.000 lidí. Holešovický DOX funguje jen čtyři roky, přesto si jeho program našel množství zájemců. Muzeum Kampa, které představuje především sbírky Jana a Medy Mládkových, ale pořádá také množství výstav, navštěvují lidé hlavně v letní sezoně. Loni muzeum přivítalo přes 43.000 návštěvníků. 

ČTK oslovila také komerční muzea, informace o návštěvnosti ale poskytlo jen minimum z nich. "Bohužel údaje o návštěvnosti považujeme za soukromá data, která nikde nechceme zveřejňovat,“ sdělila Martina Kotoučková, manažerka muzea mechanických erotických zařízení Sex Machines Museum. Údaje o počtu lidí, kteří si prohlédli expozice, neposkytlo ani Muzeum Karlova mostu, Muzeum voskových figurín nebo Muzeum lega. 

Převládají Rusové a Němci

Poměrně velkou návštěvností se naopak pochlubilo soukromé Muzeum komunismu, které vloni navštívilo téměř 61.000 lidí, v roce 2011 to bylo skoro 63.000 lidí. Do muzea čokolády Choco Story zajde ročně kolem 40.000 lidí. 

Vedle muzeí, galerií a památkových objektů turisty v Praze lákají také místa pod širým nebem. Množství parků doplňují především Palácové zahrady pod Pražským hradem, které provozuje Národní památkový ústav. V roce 2011 si je přišlo prohlédnout 68.445 lidí, loni 55.286 lidí. 

Hlavní turistická sezona je v létě od července do září a pak v tak zvané ruské sezoně, to je od Vánoc do poloviny ledna. Asi polovinu návštěvníků pražských pamětihodností tvoří Češi, z cizinců převládají Rusové a Němci.

Tagy: Praha památky hlavní město

Zdroje: ČTK