Před dvaceti lety došel první Čech na severní pól

VIDEO - Zajímavosti autor: Danica Klein

Jako první dobyl severní pól pravděpodobně Robert Edwin Peary v dubnu 1909. Toto magické místo se poté stalo cílem mnoha výprav a dobrodruhů a pomyslný bod uprostřed ledových plání Severního ledového oceánu (90 stupňů severní šířky) neodolal ani českým polárníkům. Jako první Čech došel na lyžích na severní točnu poprvé před 20 lety, 10. května 1993, polárník, cestovatel a dobrodruh Miroslav Jakeš. 

Miroslav Jakeš

Miroslav Jakeš,zdroj: www.sporten.cz

Na nejsevernějším bodu zeměkoule stanul dnes dvaašedesátiletý český polárník po zhruba stokilometrovém pochodu jako člen mezinárodní expedice North Pole Light, kterou vedli ruský polárník Michail Malachov a Kanaďan Richard Weber. Expedice se vydala do Arktidy z ostrova Severní země, odkud odletěla speciálem směrem k Severnímu pólu. Letecká trasa skončila na 89. stupni severní šířky. Odtud postupovali polárníci již pěšky. 

"Šli jsme pět dní tak osm hodin denně. Po každé hodině byla chvilka na občerstvení," vzpomínal později v jednom z rozhovorů vystudovaný strojní inženýr, jemuž nekonečné ledové pláně i arktický mráz naprosto učarovaly. Pochod provázelo slunečné počasí a bezvětří, teplota se pohybovala do minus 20 stupňů. "Pátý den jsme postupovali tak rychle, že se Malachov s Weberem rozhodli už nepřenocovat. Šli jsme až do půl desáté arktického času, přesně 21:25, u nás v Praze bylo 15:25, kdy navigační přístroj Trimple ukázal 90. stupeň severní šířky. Nastal jásot, focení..." Od té doby si náročný pochod na severní pól zopakoval jedenáctkrát - naposledy v roce 2011. 

Ke své životní lásce se Jakeš, který má pestrou horolezeckou minulost, dostal přes přítele, polárníka a dobrodruha Jaroslava Pavlíčka. S ním začal jezdit po horách, na Pamír, Kavkaz, do Alp, do Himálaje. Spolu na hoře Čo Oju zdolali v roce 1982 československý zimní výškový rekord (6500 metrů). V roce 1984 s Pavlíčkem a Vladimírem Weignerem jako první z Československa přešli Grónsko z východu na západ. Pavlíček ho přivedl i do Antarktidy, kde na ostrově Nelson v roce 1989 zakládali polární stanici. 

V roce 1986 Jakeš jako první Čech vystoupil v zimě sólově na nejvyšší horu Jižní Ameriky - Aconcaguu. Při sestupu málem zahynul, omrznul a přišel o prsty na nohou. Legendární a světově unikátní byl v roce 1996 také jeho utajený přechod Grónska bez jakéhokoliv spojení. V dubnu téhož roku byl Jakeš členem první české expedice, která dosáhla severního pólu. Spolu s ním se tehdy na severním pólu ocitli další dva čeští polárníci Oldřich Bubák a Vilém Rudolf. Šéfem výpravy byla ruská legenda Arktidy Michail Malachov. 

Jakeš, narozený 29. března 1951 v Havlíčkově Brodě vystudoval ČVUT. Vystřídal několik zaměstnání, většinou takových, kde ho pouštěli na jeho výpravy. Byl dělníkem u vrtných souprav, úředníkem v Kovohutích a ČSA, prodavačem vysavačů. Pracoval na stavbě, také jako noční hlídač, jako turistický průvodce jezdil i do Afriky. 

Nyní pracuje jako průvodce při cestách do polárních končin. Jeho ceník u cest na severní pól začíná kolem 20.000 eur (asi půl milionu korun). Mezi jeho další oblíbená místa patří Špicberky, vrací se do Grónska nebo na Island. Zná i Baffinův ostrov, Aljašku, působil na Sibiři nebo na Kamčatce. Má ale i další plány. Mezi ně patří dokončení projektu "Sedm vrcholů a tři póly", jehož cílem je vystoupit na nejvyšší vrcholy všech kontinentů (chybí Mount Everest a Masiv Vinson) a dojít na oba zemské póly (chybí Jižní pól).

Z jeho výprav vznikla řada filmů. O svých zážitcích vypráví poutavě na přednáškách, v rozhlase a v televizi, píše do časopisů. "Lidi mě považují za blázna, ale do očí mi to řekne jen moje žena," říká s nadsázkou. Manželka musela dokonce kvůli jeho pozdnímu návratu z Aconcagui dvakrát odložit termín svatby. Spolu mají syna Martina a dceru Anetu.

Tagy: Severní pól

Zdroje: ČTK