Projekt Autoškola národa chce snížit nehodovost na silnicích

- Cestování autor: red

Od televizního pořadu Autoškola národa, který se na obrazovkách objeví příští sobotu, si jeho tvůrci slibují mimo jiné i snížení nehodovosti o posledním prázdninovém víkendu. Diváci si budou moci ve 20 modelových příkladech vyzkoušet své řidičské znalosti a díky speciální 3D technologii si procvičí i dopravní situace s nízkou viditelností či bezpečné předjíždění, jež nelze prověřit v klasickém "papírovém" testu. Autoři projektu to uvedli na dnešní tiskové konferenci.

"Cílem projektu je přispět ke snížení dopravní nehodovosti a upozornit na to, jak se řídí na našich silnicích," řekl spoluautor projektu Pavel Buršík. Jednou z hlavních myšlenek pořadu bude podle Buršíka to, že řídit slušně a podle předpisů je normální a samozřejmé.

Projekt má rovněž plnit funkci určitého sociologického průzkumu. Diváci totiž budou moci svá řešení dopravních situací odesílat textovými zprávami a ačkoliv bude hlasování anonymní, zaznamená věk a pohlaví soutěžících. Po skončení pořadu se tak lidé dozví, jak jednotlivé řidičské situace zvládají mladí či starší a jak reagují muži či ženy.

Přímo v televizním studiu si řešení dopravních situací vyzkoušejí různé skupiny řidičů, přičemž každá bude mít svého patrona z řad celebrit. Výběr patronů byl přitom spíše náhodný. Například herec Jan Čenský, který bude zastupovat taxikáře, dnes uvedl, že taxíkem moc často nejezdí. Modelka Diana Kobzanová - patronka motorkářů - se zase přiznala, že sama motorku nemá.

Patronem čerstvých, méně zkušených řidičů bude hudebník Ondřej Brzobohatý, který paradoxně vlastní řidičský průkaz už téměř deset let. Jeho otec, herec Radoslav Brzobohatý bude zastupovat řidiče kamionů, herečka Veronika Žilková zkušené řidiče a překladatel a moderátor Ivo Šmoldas seniory či řidiče sváteční.

Diváci, kteří se zapojí do hlasování, se následně dozví správné řešení dopravní situace, ale také zjistí, kolik by získali trestných bodů, kolik korun by zaplatili na pokutách či zda by dokonce nepřišli o řidičský průkaz. Hlasující, kteří při testu o řidičský průkaz pomyslně nepřijdou, budou zařazeni do slosování o osobní auto.
Česká televize pořad odvysílá 28. srpna ve 20:30. Podrobnější informace lze nalézt na www.autoskolanaroda.cz.

Tagy: doprava nehody

Zdroje: ČTK