Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Quito - nejstarší hlavní město v Jižní Americe s řídkým vzduchem a barevnými pončy

Quito - nejstarší hlavní město v Jižní Americe s řídkým vzduchem a barevnými pončy
Quito | zdroj: ThinkStock

Starobylé město Quito leží blízko u sopky Pichincha (4794m). Jeho položení ve výšce 2900 m. n. m. způsobuje velkou řídkost vzduchu, která může nepřipraveného turistu zaskočit. Ovšem permanentní jarní počasí a klidná atmosféra náměstíček s kašnami a historické části města dělají z Quita ráj na zemi.

Sever města patří k rušným částem, kde se budete potýkat s kolonami aut a hlučnou podobou aglomerace. Lidé spěchající do práce, chaos města a široké třídy zaplněné troubícími auty. Protipólem tohoto "humbuku" je část patřící ke starému městu. Zde potkáte nanejvýš pestrobarevné barevné autobusy.

Quito jakožto nejstarší jihoamerické hlavní město svou nezávislost vyhlásilo již v roce 1809, ale až s třináctiletým zpožděním definitivně porazily republikánské oddíly svazy, které byly věrné králi, a tím si nezávislost potvrdily.  

Klidné staré město spadá na seznam památek UNESCO (od roku 1978). Proto jsou jakékoli stavební zásahy pod přísnou kontrolou a regulací. Díky tomu si město udržuje svůj prastarý vzhled a i novější stavby ze 70. let nenarušují celkový vzhled Quita. 

Historické centrum je tvořeno náměstím Plaza St. Domingo a vzadu na vrcholu je vidět proslavená socha "panny z Quita".

Quito Quito | zdroj: ThinkStock

Plaza de Independencia (na snímku níže) je čtvercové náměstí s Palacio de Gobierno a katedrálou - svatyní revolučního hrdiny Antonia José de Sucre. O kus dále na náměstí Plaza de San Francisco najdeme rozsáhlý klášterní areál táhnoucí se přes čtyři bloky domů.

Plaza de Independencia Plaza de Independencia | zdroj: ThinkStock

V ulicích města Quito se setkáte s indiánskými ženami, jejichž oblečení se skládá ze širokých sukní, pestrých ponč a půlkulatých plstěných klobouků. Ženy dle místních zvyků vaří na plechových kamínkách kávu a prodávají chleby a vařená vejce.

Nejlepší doba pro návštěvu tohoto starodávného města je přelom prosince a ledna nebo červen až srpen.

Zdroje:
100 nejkrásnějších měst světa

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma