Setkejte se se svým oblíbeným spisovatelem! Už tento víkend v Praze

- Zajímavosti autor: Lucie Hyblerová

V sobotu začne v Praze 22. ročník Festivalu spisovatelů. Pod heslem Existuje pouze budoucnost se na něm setkají básníci, prozaici i publicisté a při autorských čteních debatách a komponovaných večerech se setkají se svými čtenáři.

K tématu bude v Praze mluvit 13 spisovatelů, mimo jiné jeden z nejvýznamnějších amerických básníků John Ashbery, britský dramatik, scenárista a spisovatel Hanif Kureishi, španělský experimentální básník, esejista a prozaik Juan Goytisolo, indická spisovatelka Anita Desaiová nebo básník a performer Duo Duo z Číny. České spisovatele zastoupí ve Francii žijící prozaik Patrik Ouředník, Martin Vopěnka a Emil Hakl.

Hlavním dějištěm festivalu bude Nová scéna Národního divadla, první program se odehraje v sobotu v Městské knihovně. V 16:00 se bude promítat film Venuše z roku 2006, k němuž napsal scénář Hanif Kureishi; získal za něj Oscara, cenu BAFTA a další ocenění. Snímek režiséra Rogera Michella, zabývající se vztahem třiasedmdesátiletého muže a devatenáctileté dívky, je navzdory tématu prost laciné skandálnosti a předkládá citlivě natočenou úvahu o herectví, stáří, mládí a nalezení vnitřní rovnováhy.

Autogramiády budou součástí každého večera

Britský autor s indickými kořeny Hanif Kureishi je pravděpodobně známější právě jako scenárista či autor textů později zfilmovaných. Až v roce 1990 vyšla jeho beletristická prvotina Buddha z předměstí, která ihned získala prestižní cenu Whitbread a byla již přeložena do více než dvaceti jazyků - do češtiny v roce 1997. Kniha je plná četných literárních odkazů a obsahuje problémy identity a motivy útěku, témata týkající se rasy, národnosti, imigrace a sexuality, které prostupují celé Kureishiho dílo.

Čtenáři na festivalu se s ním mohou setkat v pondělí večer na Nové scéně v autorském večeru spolu s Anitou Desaiovou, v úterý odpoledne tamtéž vystoupí v diskusi nazvané Budoucnost islámu.

Autogramiády se budou konat vždy po skončení autorského večera. Vstupenky na festival lze koupit v pokladně Nové scény, více informací o programu je na www.pwf.cz.

Tagy: Praha festival setkání

Zdroje: ČTK