Sjezdovky na Šumavě nabízí dostatek sněhu

- Na lyžích autor: Danica Klein

Na sjezdovkách ve skiareálech v jihočeské části Šumavy jsou dobré podmínky pro lyžování a dnes tam vládne i příjemné počasí. Vleky jezdí na Kvildě, na Kramolíně v Lipně nad Vltavou a na Zadově. Provozovatelé využívají každé vhodné chvilky k zasněžování, přírodního sněhu je ale stále málo. Počasí by mělo být na horách příznivé i v následujících dnech. 

Ski areál Zadov, Šumava

Ski areál Zadov, Šumava,zdroj: www.snow.cz

Požehnání sezoně, pohádka, koncert, závod pro děti i večerní lyžování nabídne sobotní Slavností zahájení letošní zimní sezony ve Skiareálu Lipno, vleky se tam ale rozjely už před týdnem. Aktuálně leží na lipenských sjezdovkách až 60 centimetrů sněhu. "Otevřeny jsou zatím sjezdovky Jezerní, Dámská a dětské hřiště Foxpark. Tratě jsou díky technickému sněhu ve vynikající kvalitě," řekl dnes mluvčí skiareálu Jiří Falout. K tomu, aby mohli otevřít další sjezdovky, potřebují ještě některá místa dosněžit, teprve potom bude na Kramolíně otevřená i Promenádní sjezdovka a rozjede se lanovka, která ji obsluhuje. 

Na Zadově po dvoudenní pauze jezdí opět od středy vleky. Pro zasněžování tam nemají dobré podmínky. Na svazích leží kolem 25 centimetrů sněhu. Naopak jedny z nejlepších podmínek jsou na Kvildě, kde také jako první na jihu Čech zahájili sezonu 30. listopadu. "Na sjezdovkách je kolem 40 centimetrů sněhu, ve dne svítí slunce a je přes deset stupňů Celsia, v noci klesá teplota k minus osmi," řekl provozovatel areálu Richard Jirouš. Zasněžování proto může intenzivně pokračovat. V okolí je upravená běžecká trasa do Horské Kvildy a také na Zhůří a Zlatou studnu. Leží tam až 40 centimetrů přírodního sněhu. 

O něco lepší sněhové podmínky než na jihu Čech jsou na rakouské straně Šumavy v lyžařských centrech Hochficht a Sterstein, kam jezdí tisíce Čechů ubytovaných v Lipeně a okolí. 

Tagy: Šumava lyžování

Zdroje: ČTK