Sněhu je pořád dost, podmínky dobré

- Na lyžích autor: Danica Klein

Všechna horská zimní střediska v Pardubickém kraji mají díky chladnějšímu počasí dostatek sněhu, a to i přírodního. Například v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem dosahuje jeho vrstva až metrové výšky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V provozu je všech 7,5 kilometru sjezdovek, do oblasti mohou zamířit i příznivci běžeckého lyžování, kteří budou mít k dispozici protažené stopy, řekl manažer areálu Sněžník Petr Vrzal. "Upravujeme trasy jednou týdně, na víkend budou připravené. Sáňkařská dráha je v provozu v pátek a sobotu, bobová dráha každý den," uvedl Vrzal.

Od 40 do 80 centimetrů sněhu je také na svazích v Červené Vodě na Orlickoústecku. Na lyžaře zde čeká 2,4 kilometru sjezdových tratí. V blízkých Čenkovicích je sněhová pokrývka obdobná, kromě většiny vleků bude možné využít také zhruba 35 kilometrů upravených běžeckých tras.

Čtěte také: Vydatné sněžení přilákalo na sjezdovky davy lyžařů. Areály jsou v plném provozu

Vleky se chystají spustit i provozovatelé sjezdovek v níže položených oblastech. V Hlinsku by se měla prodloužit celková délka trati i o horní část svahu. V sobotu se rozjede vlek na sjezdovce Peklák u České Třebové, plánují to i provozovatelé areálu v blízkém Přívratu.

Dostatečná vrstva

Ideální sněhové podmínky pro sjezdaře i běžkaře hlásí západočeská Šumava. Na nejvyšších místech oblasti leží až 140 centimetrů sněhu. V provozu jsou všechny lyžařské areály, na víkend bude nově upraveno také zhruba 80 kilometrů běžeckých tras. Na Železnorudsku sněží, teploty se pohybují mírně pod nulou.

"Sněhová vrstva je všude dostatečná, oproti minulému týdnu je o pět až deset centimetrů vyšší. Například 130 až 140 centimetrů sněhu leží v okolí Polomu, na jezeru Laka. Sjezdové areály budou v provozu na víkend všechny, pojede i lanovka a vlek na Pancíři," uvedl. 
V oblasti momentálně sněží, běžecké stopy proto budou upraveny v pátek, aby byly připraveny na víkend. "Rolba musí zvládnout 80 kilometrů tras, což dělá zhruba deset hodin," dodal Šebelík.

V největším lyžařském areálu na šumavském Špičáku leží na sjezdovkách od 80 do 130 centimetrů sněhu. "Na rozdíl od předchozích dvou týdnů se u nás nejedou žádné závody. O víkendu budou mít tak lyžaři a snowboardisté k dispozici všechny sjezdovky bez omezení. Podmínky jsou stále ideální," uvedl spolumajitel areálu Vladimír Kasík.

Dva ze tří vleků

Podle něj návštěvníci oblasti přicházejí na chuť i skialpinismu. Jeho rozvoji pomohlo, když horská služba vytyčila sedm nových skitouringových tras. "Polovina z nich míří na vrchol Špičáku, takže jsme letos zaregistrovali zvýšený počet skialpinistů," dodal Kasík.

Kromě areálů na Železnorudsku jsou v provozu i další lyžařská střediska v regionu, například Skiareál Kašperky hlásí od 15 do 35 centimetrů sněhu, v provozu jsou dva ze tří vleků.

Lyžařskou sezonu zahajuje Ski areál Těškov na Rokycansku, kde je upraven závodní okruh nad Těškovem a okruh u Holoubkova. Stopy jsou upraveny na bruslení i na klasický styl na závodním okruhu v desetimetrové šíři.

Tagy: hory sníh lyze

Zdroje: ČTK