Sníh nahrává lyžařům. Otevírají se další sjezdovky

- Na lyžích autor: Danica Klein

Ochlazení v posledních dnes výrazně zlepšilo podmínky pro lyžování v Česku. Díky mrazivému počasí, který vlekařům umožnil technické zasněžování, se před víkendem otevřou další sjezdovky nejen v Karlovarském kraji či Královéhradeckém kraji. Poprvé v letošní sezoně se rozjedou vleky na některých sjezdovkách v níže položených oblastech. Nepříznivá situace kvůli nedostatku přírodního sněhu ale zůstává pro běžkaře. 

Lyžař

Lyžař,zdroj: ThinkStock

"Podmínky se výrazně zlepšily, napadlo i trochu přírodního sněhu. Dnešním dnem spouštíme starou Hromovku, a to i pro večerní lyžování. Od pátku bude v provozu červená sjezdovka ve Svatém Petru a od soboty černá sjezdovka na Medvědíně," řekl dnes například Jiří Kolín z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně. Černá sjezdovka ve Svatém Petru by měla být zprovozněna v příštím týdnu. 

V Libereckém kraji jsou opět v provozu všechna zimní střediska. Na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš leží až 60 centimetrů převážně technického sněhu, přírodního napadlo jen kolem deseti centimetrů. Ve Sportovním areálu Ještěd v Liberci je už v provozu všechno s výjimkou sjezdovek Slalomák a Pod Lany. V Harrachově bude o víkendu v provozu vše s výjimkou černé sjezdovky. 

V Karlovarském kraji nabídne další otevřené sjezdovky od pátku Klínovec a Neklid na Božím Daru i Mariánské Lázně. Na Klínovci se zatím lyžuje na sjezdovkách Dámská, Pařezovka, Přemostěná, Slalomák. V areálu leží od 35 do 60 centimetrů sněhu. V Mariánských Lázních je v provozu zatím částečně areál Snowhill, od pátku by měla být v provozu i sjezdovka Krakonoška a dosněžuje se druhá polovina Slalomáku. Dobré podmínky pro lyžování jsou konečně i na Bublavě. 

Zimní střediska v Pardubickém kraji nabízejí lyžařům téměř všechny sjezdové tratě. Lidé mohou zamířit do Červené Vody, Čenkovic nebo Dolní Moravy pod Králickým Sněžníkem na Orlickoústecku. Poprvé v letošní zimní sezoně se také rozjedou vleky na některých sjezdovkách v níže položených oblastech. 

Poprvé všechny vleky

V Jeseníkách jsou v provozu všechna lyžařská střediska kromě Červenohorského sedla. Sjezdovky se rozjely i v Hlubočkách u Olomouce. Zasněžená je celá hlavní sjezdovka. 

Ve Zlínském kraji se konečně rozjely vleky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. V pátek se začne lyžovat i v dalším slováckém areálu v Břestku. 

Největší areál západočeské části Šumavy, železnorudský Špičák, má na sjezdovkách mezi 25 až 45 centimetry prachového sněhu. V areálu se trvale lyžuje na rodinné Spodní Šanci a sportovní sjezdovce Slalomové, které už jsou v naprosto perfektním stavu. O víkendu budou letos poprvé v provozu všechny vleky. 

V Lipně v sobotu otevřou sjezdovku Střecha, na Zadově je od úterý v provozu areál Nové Hutě a od pátku se zase začne lyžovat ve Frymburku. Na bruslařské dráze na zamrzlém Lipně ale oficiální provoz letos ještě nezačal, tloušťka ledu stále nemá bezpečných 18 centimetrů. Od prosince se tam propadlo devět lidi. 

Stále vynikající podmínky jsou ve skiareálech v Kvildě a Horní Vltavici, kde mají na sjezdovkách kolem půl metru sněhu. Zlepšily se dosud špatné podmínky na Zadově. 

Lyžařům se podstatně vylepšily podmínky i na Vysočině. Od pátku bude fungovat asi 13 lyžařských středisek. Větší část z nich se v této zimní sezoně otevírá poprvé. 

Ve Středočeském kraji budou o víkendu v provozu lyžařské areály Monínec u Sedlce-Prčice, Chotouni u Prahy a Šibeniční vrch u Mnichovic. Mimo provoz zůstává areál v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, který je odkázaný pouze na přírodní sníh. Celou sezonu zůstane uzavřena také příbramská sjezdovka Padák. 

Tagy: lyžování sjezdovky sněhové podmínky zasněžování

Zdroje: ČTK