Tyrolské jódlování jde znovu do módy

- Zajímavosti autor: Danica Klein

VIDEO. Jestliže projíždíte rakouskými Alpami v blízkosti oblasti Salcburku, nedivte se, když uslyšíte "Hola rá hé hó hé!" Tyrolský zpěv, jódlování, je znovu moderní a pro zájemce z řad turistů se pořádají kurz.

Jodlování

Jodlování,zdroj: overtone.cc

V srdci zelených pastvin lemovaných v pozadí zasněženými vrcholky Alp, zvěčněných slavnou muzikálovou herečkou Julií Andrewsovou, se turistům nabízí od letošního srpna turistická trasa Jodelwanderweg, první na světě, na níž se mohou jódlování naučit. 

Na etapách této trasy spatříte dva alpské rohy, obrovský kravský zvonec a další nezbytnosti malebné rakouské krajiny, všechno ve výšce 2000 metrů nad mořem. 

Jednotlivá slova jódlování často nemají žádný smysl (Hola ríjá hó, Hop réí rí), avšak zvládnutí vokalíz, které se stále mění mezi vysokou a nízkou intonací, tak trochu jako Tarzanův křik, vyžaduje zasvěcení a průpravu. Publikem jsou většinou lhostejné kravky, a proto se adepti jódlování nemusejí obávat posměchu. 


"Jsem fascinována, skutečně to je nádherné. Je to vynikající, že taková věc existuje," hovoří s nadšením Astrid Berchtalerová, oděna do kožených kalhot, které jsou tradičním oděvem Tyroláků, a do blůzy s červeným károváním. "Vždycky jsem si myslela, že jódlování je vyhrazeno malé hrstce lidí," říká a dodává, že urazila 200 kilometrů, aby strávila den v horách a naučila se jódlovat. 

Na myšlenku nabízet turistům Jodelwanderweg přišel Christian Eder, který vede hotel v oblasti Salcburku a který se sám před dvěma lety tomuto typicky alpskému zpěvu naučil. 

Zvýšený zájem o zpěv

"Vždy jsem si myslel, že jódlování je snadnější. Tyrolský zpěv je cosi mytického, možná proto, že ho ne každý umí. Proto si lidé myslí, že je těžký. Naším heslem je to, že jódlovat mohou všichni," upřesňuje Eder. 

"Je to dobrá myšlenka, trasa byla vybrána pro mladé a starší osoby, není náročná. Strávíte tak krásné odpoledne," soudí jednatřicetiletá učitelka z nedalekého Mittersillu Barbara Glaserová. 

Kdysi tyrolskému zpěvu holdovali pastevci v Alpách, kteří se tak dorozumívali od údolí k údolí. Setkáváme se s ním v Rakousku, ale také ve Švýcarsku, na jihu Německa a na severu Itálie. 

Podle Hermanna Härtela, který se zabývá folklorní hudbou a pořádá kurzy jódlování od 70. let, jde o "vyjádření radosti, harmonie a štěstí". V posledních letech zjišťuje, že je o tyrolský zpěv zvýšený zájem. 

Jeho žáky jsou nejen Rakušané, ale také Francouzi, Italové a dokonce Švédové. Zapsat se do kurzů přicházejí mnozí mladí lidé, kteří chtějí poznat dávné tradice. 

"Je to tak trochu návrat ke kořenům. Jódlování je naprosto čisté: musím být sám sebou, a tak není třeba, abych byl na sto procent přesný," dodává Christian Eder. 

Unikátní umění

Šestadvacetiletý Markus Moser po prvních zkušenostech neskrývá pochybnosti: "Neřekl bych, že to je nemožné. Ale je to těžké," tvrdí s úsměvem. "Je to něco zcela jiného," dodává. 

Jedním z cílů jódlovací túry je pro všechny, včetně nováčků, oprostit se od vlastní uzavřenosti a objevit vlastní hlas, upřesňuje Hermann Härtel. "Jódlování je unikátní umění a ne všichni to dokáží. Proto jódluju teprve po dvou sklenkách kořalky," uzavírá s úsměvem Barbara Glaserová.

Tagy: Rakousko tradice zpev hudba

Zdroje: ČTK