V Brně a okolí stoupá počet lidí, kteří pravidelně běhají

- Zajímavosti autor: Sebastian Kantor

V Brně a okolí stoupá počet lidí, kteří pravidelně běhají. Mnozí z nich se také účastní amatérských závodů, kde měří své síly na desetikilometrových i delších tratích. Rostoucí zájem o běhání potvrzuje startovní listina brněnského běžeckého poháru. Letos se alespoň jednoho z téměř dvacítky závodů zúčastnilo kolem 800 účastníků. Dnes seriál skončil v Blažovicích u Brna. Hlavní závod měl více než 300 účastníků.

Brno-Lužánky

Brno-Lužánky,zdroj: wikipedia

Řada běžců - amatérů tvrdí, že pohybem v přírodě nebo po cyklostezkách relaxují. Jiní objevili sport až po třicítce a je pro ně adrenalinem.

 

Podle psychologa Jiřího Brančíka současná populace běhání bere jako zdravý přístup k životu. "Sám si plánuji do budoucna rozvržení pracovního týdne tak, abych mohl jít dvakrát týdně běhat," uvedl psycholog. Lidé si podle něj běháním ověřují, že se tímto způsobem lze účinněji zbavit důsledku stálé zátěže, které jsou vystaveni každý všední den.

Běhání je relaxací například pro Brňana Martina Ježe. "Jako malíř pracuji dlouho do noci. Na závody si ale jednou až dvakrát týdně najdu čas. Je to pro mne oddech od stresu. Dnes to bylo ale trochu utrpení," uvedl Jež.

Žádné závody

Podle učitelky Venduly Šupové roste počet běžců zejména v Brně. "Běhám každý den po cyklostezce kolem řeky Svratky. Tam, kde jsem ještě před dvěma lety potkávala jednoho nebo dva běžce, jsou to dnes desítky," uvedla Šupová.

Neplánuje, že se někdy zúčastní náročnějších závodů. "Běhám kvůli odreagování a jako asi každá žena kvůli postavě. Dřív jsem chodila do posilovny, ale v přírodě je to příjemnější," uvedla.

Jen rozcvička před maratonem

Běh je naopak drogou podle pětatřicetiletého Romana Březiny z Brna. Uvedl, že se k běhání vrátil poté, co skončil s kolektivními sporty. "Splnil jsem si sen a uběhl již i maraton. Běhám denně, je to pro mne ranní rozcvička," uvedl Březina.

Podle odborníků je dnes běhat moderní. Roste především zájem amatérů. K závodění se přidávají často lidé nad 30 let. K nejpopulárnějším závodům na Moravě patří běh kolem Brněnské přehrady. Uskuteční se za dva týdny v sobotu. Letos se na něj přihlásilo 1700 běžců. Většina z nich jsou amatéři.

Tagy: beh Brno

Zdroje: ČTK