V Havaně po desetiletích znovu otevřel legendární bar

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Po víc než padesátileté uzávěře byl o víkendu ve Staré Havaně znovu otevřen legendární bar Sloppy Joe's. Předcházela tomu šestiletá rekonstrukce, která znovu dodala lokálu podoby, jakou měl v době, kdy zde vysedávaly hollywoodské hvězdy a další celebrity světa kultury i přední osobnosti americké mafie. Znovu se tak zkompletoval trojlístek slavných barů havanské předrevoluční éry, tvořený ještě podniky Floridita a Bodeguita del Medio. 

Legendární bar Sloppy Joe's

Legendární bar Sloppy Joe's,zdroj: Profimedia.cz

Sloppy Joe's (U ubryndaného Joea) byl založen v roce 1917. Proslulosti nabyl ve dvacátých a začátkem 30. let, kdy byla v USA prohibice a Američané jezdili do Havany i kvůli možnosti si tam bezstarostně popít. Až do konce 50. let byl oblíbenou štací celebrit, kvůli nimž se tam stahovali i další návštěvníci. Podle listu Los Angeles Times, citovaného internetovou encyklopedií Wikipedia, to byl tehdy jeden z nejslavnějších barů na světě, „skoro se statusem svatostánku“. Znak baru taky hrdě hlásal „Sloppy Joe's Bar, crossroad of the world“ (křižovatka světa). 

Chodili sem například John Wayne, Clark Gable, Spencer Tracy, Frank Sinatra, Ava Gardnerová a Ernst Hemingway. V roce 1941, během útěku před nacisty, seděl u barového pultu i český spisovatel a výtvarník Adolf Hoffmeister, který píše, že „barman dovedl přihrát na milimetr před zákazníka kluzmo a strčmo z třiceti metrů vrchovatou sklenici daiquiri, kterou krásná černoška natřásla v shakeru“. 

Po revoluci byl bar znárodněn a v roce 1965 uzavřen a později navíc budovu, kde se nacházel, poškodil požár, takže vše, co z něho zbývalo, stále víc chátralo. V roce 2007 začala kompletní rekonstrukce, během níž byl restaurován i mahagonový pult, který ve skutečnosti měří „jen“ 18 metrů, ale bývá i tak označován za nejdelší na světě. 

Podle médií se bar nepochybně stane další „povinnou“ zastávkou pro turisty, kteří jezdí do Havany i za její retro atmosférou. Turisté budou také nepochybně tvořit velkou většinu návštěvníků. Britský list The Independent poznamenal, že sendvič a koktejl tam přijde na 13 dolarů (asi 260 korun), „příliš mnoho peněz pro Kubánce, kteří se snaží přežívat s průměrnou mzdou (v přepočtu) 20 dolarů měsíčně“.

Tagy: bar Havana

Zdroje: ČTK