V Jílovicích se sjel rekordní počet koloběžek. Nejstarší byly z roku 1910

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Nový rekord v počtu koloběžek na jednom místě dnes vytvořili v Jílovicích na Českobudějovicku. Na akci Jízda koloběžek se sjelo 113 oblíbených dvoukolových dopravních prostředků. Kromě současných koloběžek tu byly i historické, téměř sto let staré, řekl pořadatel Emil Roděj.

Pro jezdce na koloběžkách organizátoři připravili různé disciplíny. Sportovní koloběžkáři na moderních koloběžkách absolvovali asi patnáctikilometrový okruh po okolních vesnicích. Majitelé historických koloběžek se utkali v jízdě na sto metrů. Závodili také v tom, kdo na jedno odražení dojede nejdál, a ve štafetě.

Parta kamarádů

Nejstarší koloběžky byly z roku 1910, hodně jezdců přijelo s koloběžkami z 30. či 50. let minulého století. Byly jak kovové, tak dřevěné. K nejstarším koloběžkám patřily exponáty z Rodějova Veteranmuzea. Jsou v něm koloběžky z roku 1912 či 1915, k nejmladším patří vozítka z konce 80. let minulého století.

Akce měla být původně mnohem menší. Chtěla se sejít parta kamarádů, kteří koloběžky sbírají. Ale dozvěděli se o tom další lidé a měli zájem se také zúčastnit, podotkl Roděj. Jízda koloběžek se tak rozrostla a organizátoři se mohli pokusit o vytvoření nového rekordu.

Tagy: rekord Česko

Zdroje: ČTK