V Petrohradu objevili v tajné skrýši poklad ve 40 pytlích

- Zajímavosti autor: Nikola Velvarská

Hotový poklad našli petrohradští stavbaři v tajné místnosti, náhodně odhalené při rekonstrukci místní vily, patřící kdysi knížatům Naryškinovým.

Čtyři desítky pytlů stříbrného nádobí, ozdob a vyznamenání nejspíše patřily bývalému carskému důstojníkovi, který poklad skryl při útěku před bolševiky.

Dokumenty, nalezené spolu s pokladem v tajné komoře o ploše šesti metrů čtverečních, podle agentury RIA Novosti svědčí o tom, že vše nejspíše nashromáždil důstojník husarského pluku carské gardy Sergej Somov. Ten po bolševické revoluci emigroval do Francie, kde zemřel v únoru 1976.

Odborníci se už rozplývají, že podobný stříbrný servis nemá v Petrohradu obdobu. Jen soupis několika tisíc nalezených předmětů, od lžiček po samovary, zabere nejspíše několik dnů, nemluvě o jejich restaurování. Nakonec se poklad nejspíše stane ozdobou některého z místních muzeí.

Jaká bude odměna pro nálezce?

Média si však spíše lámou hlavu, jak to bude s odměnou pro nálezce. Podle zákona jim náleží polovina hodnoty nálezu. Ta se však může vyšplhat až k astronomické sumě a státní rozpočet prý na podobné případy nepamatuje.

V bývalém ruském hlavním městě Petrohradu nejsou nálezy tajných pokladů až tak velkou raritou. Například v roce 1985 při opravě jednoho podkroví dělníci odhalili tajnou komoru s tisícovkou starožitností a v témže roce se v paláci někdejšího klenotníka našlo osm zlatých prutů o celkové váze 114,5 kilogramu.

Nyní se však zdá, že s nalezenými poklady se roztrhl pytel. Alespoň podle zpravodajské televize Rossija 24 nejmenovaná občanka ze sibiřského Krasnojarsku našla ve výtahu balíček obsahující 476 drahokamů - a rozhodla se je poctivě vrátit roztržitému majiteli. Toho se nyní snaží vypátrat policie, náramně zvědavá i na okolnosti získání drahokamů. K nálezu se dosud nikdo nehlásí.

Tagy: petrohrad vila nález poklad

Zdroje: ČTK