V pouštním Turkmenistánu se bude hrát hokejová liga

- Zajímavosti autor: Sebastian Kantor

Lední hokej lze jen těžko považovat za vhodný sport pro zemi, kde většinu roku panuje teplé či horké počasí. Autoritářský turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov ale nařídil podnikům a ministerstvům, aby vytvořily hokejovou ligu. Podle listu Neutral Turkmenistan se jako první do díla pustili policisté a budují si vlastní tým.

V pouštním Turkmenistánu bylo už loni na podzim otevřeno velkolepé centrum zimních sportů, které zahrnuje stadion pro lední hokej a krasobruslení pro 10.000 diváků, tréninkové plochy i první hokejovou akademii s internátem o kapacitě 350 míst. Hokejový stadion je součástí první fáze výstavby areálu, ve kterém má být uvedeno do provozu na 30 sportovišť, včetně plaveckého bazénu, cyklistické dráhy, badmintonových a tenisových kurtů a kuželny.

Turkmenští sportovci se téměř výhradně věnují jezdeckým sportům a zápasu. Zimní olympiády se Turkmenistán, kde se sníh vyskytuje jen zřídka, ještě nikdy nezúčastnil. Příštích her v jihoruském Soči v roce 2014 se by se však Turkmeni měli zúčastnit. 
Berdymuhamedov, který se drží u moci potlačováním opozice a přísnou kontrolou médií i justice, je známý svou posedlostí sportem, rád jezdí na koni a účastní se různých bojových klání.

Turkmeniho sen

V posledním období prosazuje neúnavně svou myšlenku udělat ze středoasijské země sportovní velmoc. Sám se snaží jít osobně příkladem. O víkendu se oblékl sportovně a vyrazil do sportovního komplexu, kde před zraky tisíců lidí bruslil. Potom se zúčastnil prvního hokejového turnaje, jedné z mnoha akcí pořádaných v rámci Týdne zdraví a štěstí, který sám vymyslel. Tentýž den se nečekaně zúčastnil automobilového závodu, vůbec prvního v této zemi, a zvítězil.

Všechny tyto akce jsou zřejmou snahou režimu ukázat Berdymuhamedova, který v únoru vyhrál volby s podporou 97 procent hlasů, jako muže činu. Vytváření idolu z turkmenského předáka nese znaky kultu osobnosti, který začal budovat už jeho excentrický předchůdce Saparmurat Nijazov. Ten zemřel nečekaně koncem roku 2006.

Tagy: poušť hokej

Zdroje: ČTK