V Zábřehu si při běhu s kufrem připomněli slavného Eskymo Welzla

- Zajímavosti autor: Michal Polák

V dobovém oblečení, s kufrem v ruce a s doutníkem v ústech se dnes zapojily čtyři desítky recesistů v Zábřehu na Šumpersku do tradičního recesistického závodu na kopci Humenec. Odolávat museli nejen mrazivým teplotám a sněhu, ale i zlomyslným nástrahám pořadatelů. Během si připomněli památku slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla, který se letos konal již podeváté. Podle organizátorů právě spěchající účastníci s kufrem v ruce připomínají podobu Welzla nejvíce.

"Letos jsme měli pěkně zmrzlou trať. Náročné to bylo, lidé padali, škrábali se nahoru a byly krásné držkopády. Nejvzdálenější účastník přijel na akci z Ústí nad Orlicí, byli tady i lidé z Šumperka," řekl dnes hlavní pořadatel závodu Pavel Zubík.

Mnozí účastníci se na akci pečlivě připravili. Na kopec vyrazili v dobovém oblečení i s parukami na hlavách. Závod s názvem Welzlův kufr je specifický tím, že znalost pravidel je výsada určená pouze pořadatelům, účastníkům je zapovězena. Podmínkou ale je, aby se zastavili u tří občerstvení, kde na ně čeká špek, slivovice a tvarůžky. "Letos jsme měli slivovici čerstvě vypálenou. Zvažovali jsme, že na posledním stanovišti dáme slepecké hole, aby ti účastníci mohli vůbec doběhnout do cíle," poznamenal další z pořadatelů Zdeněk David. "Jsme jediným závodem, kde je doping nejen povolen, ale i podporován. Slivovice tu teče proudem," usmál se jeho kolega Pavel Zubík. Mezi zlomyslné pomsty pořadatelů i letos patřil tvarůžek na závěr běhu. Za úkol má slepit zuby ve vyschlých ústech tak, aby závodníci nemohli v cíli podávat protesty.

Populární Welzlování

Dnešní závod s názvem Welzlův kufr byl jednou ze součástí festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recese s názvem Welzlování. Příští sobotu jej doplní filmová přehlídka věnovaná dobrodružství a extrémním sportům s názvem Expediční kamera. O týden později pořadatelé chystají recesistický závod čtyřspřeží s lidskou posádkou. Jeho součástí bude také první mistrovství světa v jízdě na cyklyžónu, což je kříženec kola a lyží. Festival doprovází také vernisáž fotografií či cestovatelské přednášky.

Festival je věnovaný zábřežskému rodákovi Janu Eskymo Welzlovi. Místní pokládají polárníka za druhého Járu Cimrmana, ovšem s tím rozdílem, že Welzl skutečně žil. Odešel z domova, aby se vyhnul vojenské službě, procestoval celý svět, psal knihy, zlatokopům na Aljašce vyráběl těžební stroje a nakonec se stal náčelníkem Eskymáků.

Zdroje: ČTK