V zámku Versailles se jedna budova změní na luxusní hotel

- Cestování autor: Jan Janula

Královský palác ve Versailles přestaví jednu svou vedlejší budovu na luxusní hotel. Otevírá se tak podle agentury AFP cesta k ekonomickému využití i dalších historických památek v zemi s cílem získat finance na jejich renovaci.

Sídlo Grand Contrôle zámku ve Versailles bylo od vybudování v 17. století pracovištěm generálních kontrolorů královských financí, z nichž vynikal například hrabě Turgot za krále Ludvíka XVI. Od konce 18. století do loňského roku budovu spravovala armáda.

Cena za noc

Objekt o rozloze 1700 metrů čtverečních je ve špatném stavu. Státní správa podepsala dohodu se soukromou belgickou firmou Ivy International SA, která do konce roku 2011 budovu opraví a přebuduje na hotel s 23 pokoji. Práce, které se odhadují na 5,5 milionu eur (138,6 milionu korun), bude řídit hlavní architekt historických památek Frédéric Didier.

Firma bude spravovat a podnikatelsky využívat objekt po dobu 30 let. Tato společnost, která již spravuje jeden luxusní hotel v Bretani na severozápadě Francie, bude zámku ve Versailles u Paříže vyplácet roční nájem vypočítaný z hotelových tržeb. Cena pokoje prý bude kolem 550 eur (kolem 13.600 korun) za noc.

Další na řadě Fontainebleau?

"Tento objekt nám byl vrácen v zuboženém stavu. Mou snahou bylo ho zachránit. Jedná se o průkopnickou iniciativu," zdůraznil Jean-Jacques Aillagon, prezident státního zámku, který je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Francii. Jeho bránou projdou ročně miliony návštěvníků.

Francouzské ministerstvo kultury podepsalo v listopadu 2009 se státním úřadem pro cestovní ruch úmluvu, která vyzývá k rozvoji ekonomického a turistického potencionálu francouzského kulturního dědictví.

Po Versailles se zkoumá možnost instalovat ubytovací kapacity ve dvacítce dalších historických objektů, například v bývalých královských stájích zámku Fontainebleau.

Zdroje: ČTK