Ve velkém stylu! Pařížský Disneyland slavil 20. narozeniny

- Do světa autor: Danica Klein

Zábavní park Disneyland Paris během víkendu oslavil 20. narozeniny. Rozsáhlý areál asi 35 kilometrů východně od Paříže se v prvních letech existence potýkal s odporem a finančními ztrátami, ale nyní paří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím.

Oslav se zúčastnila mexická herečka Salma Hayeková a někdejší fotbalová hvězda Zinédine Zidane - vedle Petera Pana a dalších postav z Disneyho filmů. Nicméně za velkolepými oslavami se skrývá dlouhá a klikatá cesta, kterou areál vlastněný ze 40 procent společností Walt Disney Co. za 20 let urazil. Před otevřením vyvolával odpor mnoha Francouzů a podle řady názorů byl ohrožením francouzské kultury, ba "kulturním Černobylem".

Začátky parku také nebyly lehké. Rozpočet stavby byl výrazně překročen a počet návštěvníků zůstával za očekáváním. V roce 1994 se park tehdy nazývaný EuroDisney dostal do velkých finančních obtíží.

V polovině 90. let se přejmenoval na Disneyland Paris a začal přitahovat více návštěvníků. Teprve před pěti lety však začal být ziskový a v roce 2008 se stal nejnavštěvovanější turistickou destinací v Evropě. Loni pak překonal hranici 250 milionů návštěvníků.

Na Disneyland si zvykli i Francouzi, kteří nyní tvoří asi polovinu návštěvníků. Zaměstnává na 15.000 lidí a podle ministra turistiky Frederika Lefebvrea přinášel 6,5 procenta veškerého příjmu z turistiky. Nicméně park má stále ohromný dluh v hodnotě asi 1,8 miliardy eur (skoro 45 miliard korun), který začal splácet před třemi lety.

Tagy: narozeniny Paříž výročí oslava

Zdroje: ČTK