Večerní lyžování na Ještědu zdarma!

- Na lyžích autor: Danica Klein

Všechna zimní střediska v Libereckém kraji jsou opět v provozu. Podmínky jsou dobré, na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš leží až 60 centimetrů sněhu. Je to převážně sníh technický, toho přírodního zatím napadlo jen kolem deseti centimetrů. Bez umělého zasněžování by se lyžovat nedalo, shodují se provozovatelé. Ve všech areálech dál využívají mrazivého počasí a sněhová děla ve střediscích jedou naplno. 

Večerní lyžování

Večerní lyžování,zdroj: Profimedia.cz

Ve Sportovním areálu Ještěd v Liberci je už v provozu všechno s výjimkou sjezdovek Slalomák a Pod Lany. "Lyžujeme na 5,6 kilometru sjezdovek," řekl ředitel areálu Jan Svatoš. V provozu je tak přes 60 procent střediska. "Slalomák se budeme snažit pustit v průběhu příštího týdne, do víkendu už to asi nezvládneme, teprve potom přesuneme techniku pod lana. Budeme se snažit mít všechno v provozu příští víkend," dodal. 

V pátek bude na Ještědu zábavný program, večer se bude podle Svatoše lyžovat zdarma. Horská služba Jizerské hory slaví 60 let vzniku, a tak návštěvníci uvidí i záchrannou akci na kabinové lanovce, techniku horské služby nebo sjezd s loučemi a ohňostroj. Připraven je i veřejný závod. "Od pátku také spouštíme skibusy, které dopraví lyžaře od konečné tramvaje na večerní lyžování na F10, jezdit budou v pátek, v sobotu a ve středu," dodal Svatoš. 

V Rokytnici nad Jizerou už se rozjely obě lanovky a dětský vlek Kaprun. "Zasněžujeme a od soboty pojede i Zalomený vlek," řekl ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. Z Lysé hory je podle něj v provozu modrá sjezdovka a zasněžovat se bude turistická. Areál má jen omezené zasněžování a příroda zatím moc nepomohla. Přírodního sněhu spadlo jen kolem deseti centimetrů, díky zasněžování je ale na sjezdovkách až půl metru sněhu. Sněhová děla jedou naplno, dokud to počasí dovoluje. 

V Harrachově bude o víkendu v provozu všechno s výjimkou černé sjezdovky. "Tam jsme ještě nezačali, soustředili jsme se na ostatní tratě, abychom je co nejlépe upravili. Teprve pak se zaměříme na zasněžení černé sjezdovky," řekl náčelník tamní lanovky Milan Goč. V areálu už se rozjede i večerní lyžování. V Harrachově leží podle Goče na sjezdovkách kolem půl metru sněhu. "Nikde se za stroji neobjevuje kamení nebo hlína," ujistil Goč. 

Podmínky se výrazně zlepšily i v jizerskohorských střediscích, která provozuje společnost SKI Bižu. "V Bedřichově jede Malinovka, v provozu tam bude dětský vlek i večerní lyžování," řekl ředitel SKI Bižu Pavel Bažant. Na Severáku pojede od soboty sever i jih. "Na Tanvaldském Špičáku finišujeme, v provozu by měl být o víkendu celý areál, včetně černé sjezdovky. Na svazích je kolem 50 až 60 centimetrů technického sněhu," dodal Bažant. Horší jsou v Jizerských horách podmínky pro běžkaře, přírodního sněhu je málo a možnosti jsou omezené. 

Tagy: Ještěd lyžování sněhové podmínky Liberecký kraj české hory

Zdroje: ČTK