Vody je málo, přesto se odemykají řeky

- Cestování autor: Jan Janula

Na začátku vodácké sezony je většina řek sjízdná, na menších a středních tocích ale vody ubývá. Letošní sníh na horách roztál brzy a jarní vody z něj je málo, přesto je podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu vody pro bezpečné splouvání dostatek. Na víkend je připravena řada vodáckých akcí, odemykání řek i závodů.

"Voda v řekách sice pomalu klesá, to ale neplatí pro některé horní toky, kde se voda sbírá z nejvyšších poloh našich hor," sdělil dnes Jančara. Na Otavu od soutoku Vydry a Křemelné by se podle něho měli vydat jen zkušení vodáci. Od Sušice už je řeka splavná i pro otevřené kanoe.

Dostatečné průtoky

Dostatečný průtok by měl být rovněž na úseku Moravy z Hanušovic nebo na Jizeře pod Jablonečkem. Dostatek vody je také na úseku Úpy pod Bohuslavicemi. Kromě Otavy je bez problémů splavná také Vltava pod Vyšším Brodem.

Velmi dobře je na tom s vodou i Lužnice, splavná od Halámek. Ohře je sjízdná pro kanoe od Chebu, bez problémů je možno plout po Berounce pod Plzní.

Sázava již není splavná ve Stvořidlech, proto by se vodáci měli podle Jančara raději pustit na vodu až v Ledči.

Otevírání řek

Morava je sjízdná z Hanušovic, ostatní severomoravské řeky však již mají horní toky spíš bez vody. Odra je tak sjízdná až pod Suchdolem a Dyje pod Znojmem. Opava i Bečva mají vody málo.

V sobotu vodáci odemknou Chrudimku a spojí plavbu s vyčištěním břehů řeky. Sobotní Želviáda na Cidlině je také první letošní plavbou po řece.

Vyznavači vodáckého sportu se sejdou také na soutoku Lučiny a Ostravice na Otvírání ostravských řek a poplují společně až do polského Zabe.

Zdroje: ČTK