Výběr tábora by rodiče neměli nechat na poslední chvíli

- Cestování autor: Danica Klein

Na dětských táborech ještě zbývají volná místa, odborníci ale radí, že by rodiče měli vybírat podle pověsti tábora a zkušeností vedoucích. Jen se skauty letos vyjede za prázdninovým dobrodružstvím na 23 tisíc dětí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Tábor je pro vedoucí završením celoroční činnosti a pro děti sled neobvyklých prožitků. Desetiletý kluk se ocitá v jiném světě. Maminka daleko, ruch a služby velkoměsta také. Je to obrovská škola odpovědnosti, samostatnosti, sounáležitosti a týmových dovedností," popsala přínosy tábora skautská vedoucí Barbora Pelclová.

Široký výběr

Právě se Skauty nebo s Pionýrem vyjíždí nejvíce dětí, tyto tábory jsou však hlavně pro děti, které chodí do těchto spolků celoročně. Široká nabídka je ale třeba na "táborových" serverech, například www.cesketabory.cz. Rodiče si tak mohou vybrat s ohledem na termín, lokalitu nebo zaměření tábora.

Kromě klasických táborů, kde se spí ve stanu a děti přes den hrají hry v přírodě, koupou se a večer opékají u ohně, jsou však v nabídce i specializované pobyty. Vybírat mohou například i z táborů, kde se děti učí záchranářství, modernímu tanci nebo hrají paintball.

"Tábor by měl být pro dítě rekreací, aktivním odpočinkem a zábavou zároveň. Nechtějte za tábor z dítěte vytvořit jazykového virtuosa ani počítačového experta," varují ale lektoři z Pionýra, kteří sestavili přehled Opravdu dobrý tábor.

Vůdcovské zkoušky vedoucích

Neméně důležitá je ale i pověst tábora a důvěryhodní provozovatelé. Tyto informace odpadají, pokud jedou děti na tábor s vedoucími z kroužku, kam docházejí celoročně. V opačném případě je lepší zeptat se známých, jejichž děti už na tomto táboře byly.

"Vedoucí tábora musí mít složené vůdcovské zkoušky, které představují zvládnutí oborů jako pedagogika, psychologie, právo, zdravověda, metodika, tělovýchova a další," uvedli zástupci Skautu. Rodiče by se měli zajímat i to, jak je na táboře zajištěno jídlo a pití. Obvykle se jí čtyřikrát až pětkrát denně a k várnicím s čajem nebo šťávou mají děti přístup celodenně.

Speciální týdenní tábory

Pro děti, které na táboře nikdy nebyly, pak existují speciální týden trvající tábory, kam jezdí děti do osmi let včetně předškoláků. Zkušení táborníci pak mohou vyjet i na čtyřtýdenní turnus.

Rodiče by také měli zvážit, jak hluboko mohou sáhnout do kapsy, nejlevnější pobyty začínají kolem 2500 korun, výjimkou ale nejsou ani pobyty za 5000 korun. Obecně platí, že čím je bohatší program, tím je tábor dražší, na více peněz přijdou třeba jazykové nebo sportovní tábory.

Tagy: děti Dovolená

Zdroje: ČTK