Vydali se na cestu nezávislosti. Dnes slaví 20 let svobody

- Cestování autor: Danica Klein

Chorvatsko a Slovinsko si dnes připomínají 20. výročí vyhlášení nezávislosti na bývalé federativní Jugoslávii. V předvečer tohoto výročí dostalo Chorvatsko od Evropské unie dárek v podobě příslibu, že by se mohlo od července 2013 stát jejím členem.

"Slavíme dvě desetiletí od vzniku moderního chorvatského státu a společně jsme dosáhli strategického úspěchu - návratu Chorvatskatam, kam v Evropě patříme," řekla premiérka Jadranka Kosorová na slavnostním zasedání chorvatské vlády. Strategický cíl - vstup do Evropské unie - jsme si stanovili "před dvaceti lety, kdy jsme se vydali na cestu nezávislosti", řekla.

Občanská a etnická válka

"Naše země vstoupila do fáze, kdy bude muset dokazovat svoje vlastenectví a pomáhat vytvářet podmínky pro ekonomický rozvoj a pro zlepšení života občanů," cituje agentura AFP z projevu chorvatského prezidenta Iva Josipoviče. Slovinsko, které je členem Evropské unie a NATO od roku 2004, slavilo výročí nezávislosti již v pátek.

Odtržením Slovinska a Chorvatska od Jugoslávie však zároveň na jejím někdejším území začala několik let trvající občanská a etnická válka.

Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 38 procent Slovinců a 43 procent Chorvatů se domnívá, že nyní se jim nežije lépe než před dvaceti lety. Nicméně 90 procent obyvatel v obou zemích je přesvědčeno, že vyhlášení nezávislosti byla dobrá věc.

Euroskeptický blok

"Bylo to je jediné možné řešení, protože bývalá země už nefungovala. Byla složena z ekonomicky a sociálně velmi odlišných regionů a každá země si myslela, že ty ostatní jsou privilegované," řekl devětačtyřicetiletý Nenad Todorić.

"Bohužel naše politické elity nedokázaly tuto historickou výzvu zvládnout a my dnes nejsme ekonomicky a sociálně tam, kde jsme doufali být," prohlásil a dodal, že podporuje přijetí do EU, "protože není jiné řešení, i když Evropská unie má také určité slabiny".

Podle průzkumů podporuje vstup do EU 51,2 procenta Chorvatů, ale zároveň zůstává silný i euroskeptický blok, do něhož se řadí 42,7 procenta obyvatel.

Bojí se budoucnosti

Velké zklamání pociťuje třiačtyřicetiletý profesor Hrvoje Djurak, který byl v roce 1991 plný nadšení a doufal, že se Chorvatsko připojí k demokratické Evropě. "Ale dnes, kdy země zápasí s chudobou kvůli našim neschopným politikům, jsem zklamán a bojím se budoucnosti," řekl.

Ve Vukovaru, symbolickém městě války za nezávislost, (1991-1995), která si vyžádala 20.000 mrtvých, se dnes na slavnostním ceremoniálu sešli vedoucí představitelé státu.

Prezident Josipović pořádá dnes večer v Záhřebu slavnostní večeři, na níž jsou pozváni jeho partneři ze Slovinska a Maďarska Danilo Türk a Pál Schmitt.

Tagy: svoboda Slovinsko EU Chorvatsko nezávislost

Zdroje: ČTK