Wales: Kouzelné pláže, malebný St. David a básnická legenda

- Tip na výlet autor: Danica Klein

Jihozápadní Wales patří k nejmalebnějším částem Británie, která nabízí desítky omračujících pláží, nejmenší město v zemi St David's a milovníkům literatury "poutní" místa ve stopách legendy Dylana Thomase.

Jako ostrovní země má Británie pláží nespočet, i když vzhledem ke klimatu jsou pro kontinentální Evropany hezčí na pohled než na koupání. Platí to i o rozsáhlých písčitých a oblázkových plážích v jihozápadním Walesu a především v hrabství Pembrokeshire, které bývají sevřené v zátokách mezi skalnatými útesy, jsou poměrně daleko od větších vesnic a často se k nim musí dojít kus cesty po úzké stezce. Přitahují surfaře a v létě i britské rekreanty, kteří se pouštějí do příboje, byť často oděni v neoprenu. Kouzlo pláží v národním parku na pobřeží Pembrokeshire umocňují i tajemně znějící domorodé velšské názvy jako Barafundle Bay, Traeth Llyfn nebo Pwllgwaelod.

Katedrála sv. Davida

Jen kousek od jedné z takových pláží je nejmenší město v Británii St David's (ve velštině Ty-Ddewi) ani ne s 2000 obyvateli, známé troskami kláštera a katedrálou s ostatky velšského národního svatého.

Svatý David (velšsky Dewi Sant) zde založil klášter už kolem roku 550 a ve 12. století tu vyrostla katedrála. Přes šrámy utrpěné za reformace i při nájezdech pirátů stojí dodnes a dokonce jsou zde stále ostatky sv. Davida. Návštěva katedrály s impozantním dřevěným normanským stropem patří skoro k povinným zastávkám každého turisty ve Walesu.

Uctívaný básník Dylan Thomas

Kdo má dost historických památek, přírodních krás i studené mořské vody, může jít po stopách jednoho z nejbarvitějších Velšanů, básníka Dylana Thomase. V češtině vyšlo poměrně hodně jeho knížek (povídky Portrét umělce jako štěněte, básnické výbory Kapradinový vrch a Svlékání tmy, i slavná rozhlasová hra Pod mléčným lesem), ale mnoha lidem bude známější tím, že si jeho křestní jméno vybral jako umělecký pseudonym Robert Zimmerman, později Bob Dylan. V Británii a především ve Walesu je ale Dylan Thomas (1914-1953) obdivovaným a uctívaným básníkem. Je považován za jednoho z nejvýraznějších anglicky píšících básníků - nejen svým dílem, ale i rozervaným životem, který skončil v pouhých devětatřiceti letech.

Byl známý jako velký básník, ale i jako velký piják a bohém. Před válkou si vzal tanečnici Caitlin Mcnamarovou, která byla podobného založení, a jejich bouřlivé manželství bylo plné sporů, hádek, žárlivosti a nevěr. Thomas zemřel v New Yorku, kde četl svá díla. Dlouho se mělo za to, že se v podstatě upil, ale kniha Fatal Neglect: Who Killed Dylan Thomas? (Osudové zanedbání: Kdo zabil D.T.?) od Davida N. Thomase tvrdí, že zemřel především na důsledky zápalu plic a jeho lékař ho špatně léčil. Thomas byl v roce 1949 také pár dní v Praze.

Zájem o Thomase oživil před pár lety film Na hraně lásky, který zachycuje básníka (hraje ho Matthew Rhys) mezi dvěma ženami (Sienna Millerová a Keira Knightleyová). Scénář napsala matka Knightleyové Sharman Macdonaldová a podle kritiků zacházela s fakty více než volně.

Hrob v Laugharne

Thomas se narodil ve Swansea, kde ho připomíná několik hospod, rodný dům a nepříliš povedená socha. Ve 40. letech se přestěhoval do nedalekého městečka Laugharne, kde pak až do konce života bydlel s Caitlin a dcerou Aeronwy a syny Llewelynem a Colmem v romantickém domě na břehu moře známém jako Boathouse. Dnes je z domu jakási Thomasova svatyně, kde je několik pokojů uchováno v původním stavu, je tu výstava věnovaná jeho knihám a z reproduktorů recituje Thomas své verše. Kus od domu je na útesu přístřešek původně na nářadí, který si předělal na pracovnu a kde napsal své některé nejslavnější básně.

Dylan Thomas zemřel v New Yorku, ale je pohřben v Laugharne na hřbitově místního kostela - spolu s Caitlin, která ho přežila o 40 let. Jeho hrob s celkem nenápadným dřevěným křížem a bez náhrobku zdobí předměty, které mu tu nechali jeho ctitelé - květiny, kamínky i láhev whisky.

Tagy: britanie turistika

Zdroje: ČTK