Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Za krásami Costa Bravy

Za krásami Costa Bravy
Tossa de Mar | zdroj: ThinkStock

Pobřeží Costa Brava není jen Lloret a Malgrat. Jsou jimi i menší a klidnější letoviska, která stojí za to navštívit.

Tossa de Mar - toto malinké městečko, ležící na pobřeží Costa Brava ve Španělsku, by měl navštívit určitě každý, kdo miluje historii, protože zde nalezne spousty pozůstatků z doby římské. Ale i ostatní budou mile překvapeni.

Tossa se rozkládá něco kolem 95 km severně od Barcelony a leží hned vedle známějšího a Čechy docela oblíbeného letoviska Lloret de Mar. V zimě tu žije jenom něco málo kolem 3 tisíc obyvatel, ale přes sezónu, tedy od července do září, se toto místo mění v takové větší mraveniště. Úzkými uličkami, které vévodí celému centru města, se člověk prodírá jen stěží a na malinkatých plážích je to slunečník na slunečníku.

Barcelonu určitě nemůžete zapomenout navštívit!
Barcelonu určitě nemůžete zapomenout navštívit!

Ale Tossa má tu výhodu, že i v těch nejhorších měsících má co nabídnout. Existuje tu totiž ještě pár malých pláží a zálivů, kde je i v největší sezónu (tj. srpen) klid a člověk si ani nepřipadá, jako v hojně navštěvovaném letovisku. Přesto doporučuji Tossu navštívit v září, kdy je město mnohem klidnější a moře je krásně teplé. Můžu říct, že krásnější pláže jsem ve Španělsku ještě neviděla, písek je sice hrubší, ale o to je průzračnější moře. Celou pláž lemují restaurace, bary a přímo na pláži je možno občerstvit se v tzv. Chiringuito.

Při vyslovení Barcelona se nám mimojiné vybaví i nejznámější ulice - Las Ramblas.
Při vyslovení Barcelona se nám mimojiné vybaví i nejznámější ulice - Las Ramblas.

Jedná se o malinký plážový bar, kde vám většinou nabídnou ty nejlepší koktejly, refreska a něco rychlého k snědku. Ovšem vyjde vás to trochu dráž než v již zmiňovaných barech. A také je zde něco pro romantiky. U hlavní pláže se tyčí nádherné a v noci krásně osvětlené středověké opevnění z 15. století, s krásným výhledem na moře a na celou Tossu. Nahoru vás během celého dne vyveze vláček, ale já doporučuji vyjít tam po svých a pozorovat při tom krásu okolí a po cestě dolů to vzít ne kolem pláže, ale městem. Cesta vede nádhernými uličkami lemovanými malými domečky (tak trochu to připomíná Francii) a také se zde nachází spousta příjemných venkovních kaváren, kde vám nabídnou ty nejlepší španělské speciality.

Vyhlídka u hlavní pláže - Tossa de Mar
Vyhlídka u hlavní pláže - Tossa de Mar

Kam za dobrým jídlem

Když už jsem u toho jídla, určitě nezapomeňte navštívit restauraci, která se nachází kousek od autobusového nádraží, u hlavní silnice hned naproti parkoviště. Dělají tam nejlepší paellu v okolí. A můžete si vybrat hned z několika druhů. V Katalánsku jsou také velmi oblíbeným rychlým občerstvením bocadillos různých druhů, které se dají koupit ve všech barech a restauracích (jedná se o obložené bagety, jak ve studeném, tak v teplém stavu). Což je jako svačinka na pláž ideální. Dále bych doporučila místní Asia Bistro, které určitě není k zahození. Jedná se o asijskou restauraci, ve které se každé poledne jen za necelých 8 euro nadlábnete k prasknutí. Vím, že nabízet něco takového k návštěvě ve španělském letovisku, je poněkud zvláštní, ale jejich jídlo je opravdu vynikající a můžete toho sníst kolik jen chcete. Pokud vezmete ještě pár známých, personál vám dá jako pozornost podniku asijské víno.

Z Tossy nemůžete odjet bez toho, aniž by jste ochutnali, v Katalánsku, hojně podávané tapas(malinké porce jídla). Například vynikající krokety, tortillu, jejich vynikající šunky, mořské plody a jako desert velmi oblíbený Créma catalana (něco jako náš vanilkový puding se skořicí). Dále nezapomeňte v některém baru u pláže ochutnat španělskou sangrií, která je tu velmi populární a také zde umí nejlepší osvěžující nápoj daiquiri de fresa, což je ledová tříšť s čerstvými jahodami a bílým rumem. Pro dámy je také zajímavou informací to, že zde točí takzvanou claru (pivo míchané s citronovou fantou a nebo spritem). Je to ideální pití na horké letní večery.

Jak zahnat nákupní horečku

Milovníky nákupů musím trochu zklamat. Nachází se zde sice obchodní zóna, ale skoro ve všech obchodech najdete více méně to samé nebo podobné zboží (zaměřeno na turisty). Dobré je si na nákupy zajet do sousedního Lloret de Mar, kde se to obchody jen hemží. Je to opravdu pravé turistické letovisko takže všude narazíte na městský ruch a po příjezdu zpět si budete vážit pověstného klidu, který v Tosse panuje. A daleko víc si uvědomíte, proč je právě Tossa tak kouzelným městěčkem. Do Lloret de mar se dostanete autobusem, který jezdí z místního autobusového nádraží. V Tosse se každou středu konají oblíbené trhy, kde najdete od všeho něco. Tyto trhy jsou zrádné, protože i když člověk nechce, většinou tam utratí mnohem více než v jakémkoliv obchodě. Mají zde krásný výběr ovoce, zeleniny ale třeba také ručně dělanou bižuterii. Dá se zde nakoupit například plno originálních dárků pro rodinu a známé. S prodejci se dá smlouvat o cenách, takže se dá i výrazně ušetřit.

Oblíbený doplněk španělských žen.
Oblíbený doplněk španělských žen.

Tossa po setmění

Noční život je zde poněkud klidnější. Přesto si tu každý může najít to svoje. Nachází se tu nespočet barů, které mají svůj noční program. Hodně oblíbeným a známým je bar Tahiti, kde se každý večer zpívá a tancuje, až do pozdních ranních hodin. Převážně se tančí flamenco nebo salsa a jiné latinsko-americké tance, ale pokud máte kytaru, klidně ji vezměte s sebou. V baru si totiž může zahrát každý a styl není nijak omezen. Nejnavštěvovanější diskotékou je zde RocaMar, jedná se o klub všech věkových kategorií, kde se hrají převážně letní hitovky, ale také se zde konají koncerty a večery s hudbou různých žánrů. V klubech jsou drinky o málo dražší než v restauracích. Hodně populární jsou tu kombinované nápoje, kdy se alkohol smíchá s kolou, spritem atd.. Přitom to není jako v České Republice, že vám dají malý panák vodky a dolijí celým džusem, ale zde je to půl na půl, takže pozor na zrádnost těchto nápojů. Cena se většinou pohybuje okolo 10 euro a pivo vás vyjde na zhruba 5 euro.

Nudit se rozhodně nebudete

Pro ty, co se nemusí celé dny válet na pláži a přemýšlí nad tím co s volným časem při pobytu v Tosse mám odpověď zde. Tossa nabízí spousty sportovních aktivit. Hned na pláži se každý den pořádají fotbalové a volejbalové turnaje. Pořádají se zde také různé druhy aerobicu. Z hlavní pláže také vyjíždí loďky, které rozváží turisty na různé výlety, na rybaření, nebo třeba na kurzy potápění. Dále je v okolí spousta zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Především je to Barcelona do které jezdí z Tossy přímý autobus, dále se dá vyjet na výlet do Gerony, do Figueras (muzeum známého malíře Dalího), na Montserrat (známé kláštery) a nebo se jet vyblbnout do jednoho z aquaparků. Pokud si nechcete výlet plánovat sami, můžete využít služeb některé z cestovních kanceláří, které nabízejí nespočet různých výletů do okolí s bohatým doprovodným programem.

Pláž v srpnu (proto nedoporučuji návštěvu v hlavní sezónu)
Pláž v srpnu (proto nedoporučuji návštěvu v hlavní sezónu)

Pár užitečných informací na závěr

Co se týče ubytování, je tu nespočet možností. Rozhodně vyjde levněji sjednat si ubytování například přes internet nebo osobně na místě než přes nějakou cestovní kancelář, nebo agenturu. Pokud nepřijedete přímo v hlavní sezónu, nemusíte se bát, že by jste ubytování nesehnali. Personál je většinou ochotný vám v případě, že již mají obsazeno, sehnat volné místa v blízkých ubytovacích zařízeních. Nemusíte se bát ubytovat ani v hostelu, protože kvalita ubytování je kolikrát na lepší úrovni než v některých hotelech.

Lidé v Tosse jsou velmi příjemní, temperamentní a vždy připraveni převyprávět vám nejzajímavější historky ze života ve Španělsku u šálku kávy, nebo jen tak u sklenky dobrého červeného vína. Víno a kávu zde pijí velmi často a kolikrát to vypadá, že bez těchto „drinků“ by jejich den vlastně pořádně ani nezačal. Skoro všude se zde domluvíte anglicky nebo francouzsky. Je vidět, že jsou na turisty již zvyklí a berou je jako neodmyslitelnou součást života v jejich městě. Tato atmosféra vás po pár dnech dostane tak, že se vám nebude chtít odjet domů a do Tossy se budete v budoucnu rádi a často vracet.

AUTOR: Adéla Měchurová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma