Západočeská Šumava hlásí ideální sněhové podmínky

- Na lyžích autor: Danica Klein

Skvělé lyžařské podmínky hlásí už druhý týden lyžařské areály v západočeské části Šumavy. Na sjezdovkách leží v průměru kolem metru sněhu, teploty pod nulou navíc umožňují i technické dosněžování.

O něco horší podmínky ale mají v některých oblastech běžkaři, a to hlavně na Železnorudsku, kde kvůli porouchané rolbě nebylo možné celý týden upravovat stopy. Zhruba 80 kilometrů tras by ale už mělo být na víkend projeto.

"Jsou tu ideální podmínky, všechny areály jezdí, sněhu je dostatek, a to 65 až 100 centimetrů v dolních polohách, v horních pak až 140 centimetrů. Díky tomu, že je pod nulou, je i dobrý podklad," uvedla mluvčí.

Podle Vladimíra Kasíka z největšího areálu v západočeské Šumavě jsou na Špičáku podmínky pro lyžování a snowboard vynikající. Na sjezdovkách je v průměru přes jeden metr sněhu, navíc se vylepšují jemným technickým sněhem. "Tratě upravujeme pravidelně rolbami každý den po 16:00. Pokud sněží i v nočních nebo ranních hodinách, provádí se úprava sjezdovek ještě ráno před zahájením provozu," uvedl.

V pátek i v sobotu se v areálu Špičáku koná automobilová show spojená s dalším programem. Na spodní části sjezdovky číslo dvě si také mohou díky instalovanému zařízení lyžaři a snowboardisté změřit svoji rychlost. Celkem mají sportovci na Špičáku k dispozici 8,4 kilometru sjezdovek.

Výborné podmínky a sněhu od 120 do 170 centimetrů hlásí také přeshraniční Velký Javor. Německé lyžařské středisko, které leží jen několik kilometrů od Špičáku, má v provozu čtyři z pěti vleků. Od deseti do 35 centimetrů sněhu leží zatím na sjezdovkách Skiareálu Kašperky. Otevřeno je 1,2 kilometru z 1,8 kilometru sjezdovek, fungují dva ze tří vleků.

Tagy: Šumava sníh lyžování zima lyze

Zdroje: ČTK