Kostelní expozice v Uherském Brodě
23. 3. 2009 – 11:23 | Cestování | red | Diskuze:

Kostel Mistra Jana Husa v Uherském Brodě má vlastní expozici. Návštěvníkům představuje archeologické nálezy, které zde památkáři objevili při rekonstrukci dřevěné podlahy.
Jde o původní gotické zdivo kostela z 13. století v jihozápadní části stavby, řekl starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.
Kamenný sokl, pravděpodobně opěrák gotické stavby ukrytý pod podlahou kostela, byl postaven z masivních, velmi dobře opracovaných kamenných bloků spojovaných kvalitní tmavě šedou maltou. Na povrchu se dochoval i zbytek gotického nátěru bílé barvy. "Původní zdivo gotické stavby bylo v této části narušeno stavbou opěrného sloupu lodi kostela pocházející pravděpodobně z roku 1494, kdy byla loď kostela upravována," podotkl Kryštof.
V místě zdiva je část podlahy prosklená tak, aby kromě vrchní plochy byly dobře viditelné i boční stěny základu. Expozici od okolní zeminy oddělují betonové stěny, zakrytá je tvrzeným sklem. Prostor je osvětlen, kvůli zamlžení také odvětráván. Kostel je veřejnosti otevřen denně od 7:00 do 18:00, v zimních měsících do 16:00.
Při průzkumu archeologové objevili například i kosterní pozůstatky zřejmě posledního zdejšího římskokatolického faráře Jana Trchalíka. Podle písemných pramenů zemřel v roce 1739 a byl pochován v kostele. Našli i zbytek zeleného bohoslužebné roucha, v němž byl podle pramenů pohřben. Objevili i porůznu roztroušené lidské kosti v neanatomické poloze, šlo například o části lebek, žeber, obratlů.
Kostel Mistra Jana Husa pochází ze 13. století, původně šlo o jednoduchou obdélníkovou stavbu s plochým stropem. V roce 1494 byl přestavěn a přistaveno bylo gotické kněžiště. Věřícím sloužil do 50. až 60. let 18. století, kdy jeho místo farního kostela přebral nový kostel na náměstí. Poté byl odsvěcen a chvíli sloužil jako skladiště, muzeum. Od roku 1920 se o něj stará Církev československá husitská.
Zdroje: