Dnes je středa 1. prosince 2021., Svátek má Iva
Počasí dnes 2°C Občasný déšť

1,3 milionů svazků aneb co nevíte o Národní technické knihovně

1,3 milionů svazků aneb co nevíte o Národní technické knihovně
zdroj: tisková zpráva

Národní technická knihovna, která se nachází v pražských Dejvicích, patří mezi nejznámější české stavby posledního desetiletí. Do povědomí vstoupila především díky modernímu a specifickému designu. Je však řada věcí, které o ní pravděpodobně vůbec netušíte. Věděli jste například, že inspirací pro její tvar byla technická učebnice?

Architektonická soutěž proběhla v roce 2000, kvůli nedostatku finančních prostředků všaksamotná realizace započala až v roce 2006. Hrubá stavba byla dokončena za pouhých 10 měsíců. Veřejnosti byla knihovna otevřena na podzim roku 2009 po přibližně čtvrt roce stěhování knižního fondu z Klementina.

Celá stavba má dvojitý plášť a aktivní betonové jádro, což je technologie zavedená vespolupráci se společností HeidelbergCement Group, která pomáhá snižovat náklady naudržování teploty uvnitř budovy. Stavba obdržela množství ocenění, mimo jiné Vynikající betonová stavba 2009, Stavba roku2009 nebo Czech Grand Design 2009. Budova má celkem devět pater, z toho tři jsou podzemní – v nich se mimo jiné nachází parkoviště pro auta i kola nebo technické zázemí. Žádný ze čtyř vstupů není považován za hlavní.

Design budovy

Tvar zaobleného čtverce o délce strany 75 metrů našel svůj vzor v technické učebnici. Povrch interiéru je upraven jako pohledový beton – jedinou úpravou po sundání bendění jeošetření bezbarvým nátěrem. Interiér je vyzdoben více než dvěma stovkami avantgardních kreseb rumunského umělce Dana Perjovschiho, které jsou velmi soudobé a odrážejí politickou scénu i nálady vespolečnosti. Barvy na podlaze odpovídají tlaku, který na ní v daném místě působí – nejintenzivnější ječervená. Celkový koncept budovy vznikl ze spolupráce architekt – grafický designér – výtvarní umělci –web designér za účelem informačně-výtvarné komunikace budovy s návštěvníkem.

Pokud se postavíte do středu budovy (tedy na souřadnice 50°6'14.083"N, 14°23'26.365"E –místo je označeno křížkem), zjistíte, že všechny zářivky v celé budově míří přímo na vás.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Knihy, knihy, knihy

Podzemní sklady pojmou 1,3 miliony svazků, ve volném výběru najdete knihovních jednotek přibližně 300 tisíc. V elektronické podobě je k dispozici přes deset tisíc titulů odborných periodik. Návštěvník může navštívit jednu z 29 individuálních studoven či některou z 18 týmových.

Denně knihovnu navštíví přibližně dva a půl tisíce osob, během zkouškového období na vysokých školách je pak číslo podstatně vyšší. V knihovně je možno nalézt také krásnou literaturu – v přízemí se nachází jedna z pobočekpražské městské knihovny.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.12.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,450 25,550
USD 22,470 22,610
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma