Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Bali aneb na ostrově Bohů

Bali aneb na ostrově Bohů
Bali | zdroj: diveandtravel.com

Na nevelké ploše (5561 km²) je dvacet tisíc různých chrámů, což je úctyhodný počet, zvlášť v porovnání s počtem obyvatel - těch jsou tři jen miliony. Ale davy turistů nepřitahují zdaleka jen svatostánky.

Hippies a mnohoženství

Ti sem jezdí už od třicátých let minulého století, byla to první asijská destinace, která se otevřela turistickému ruchu a přitom si dokázala zachovat svůj styl. V šedesátých letech byla poslední oázou hippies,ti sem přijeli hledat civilizací nepoznamenaný kout země, kde by mohli žít svým bohémským způsobem, včetně mnohoženství.

To má na Bali dávnou tradici, králové ženy „sbírají“ jako jiný známky. Je zajímavé, že i když sousední země jsou islámské, tady zůstali věrni hinduistickému náboženství.

Ta se promítá do chování místních obyvatel, jsou srdeční, přátelští, ochotně se dávají s cizinci do řeči, nechávají se jimi - či s nimi - fotografovat a někteří chtějí měnit adresy na dopisování. Nejsou ale vlezlí, pokud požádáte o soukromí, respektují ho.

Na sopce a pod sopkou

Možná má na jejich chování vliv příznivé klima, teplota se v létě i v zimě pohybuje kolem 28° C, prší jen v lednu a únoru. Pokud jde o přírodu, je z čeho vybírat, na

najdeme tady čtyři sta kilometrů tak čistě bílých pláží, až přechází zrak - některé jsou přerušované rozeklanými útesy, což je pastva pro romantika.

Vnitrozemí je zase naopak převážně hornaté, dominuje mu činná sopka Mount Agung (3142 m.n.m.). Další, Nátur, obklopena stejnojmenným jezerem je sice o něco nižší, nicméně stejně zajímavá, na obě vedou turistické cesty.

Vulkanického původu je ostatně celý ostrov, což je výhodné pro zemědělství, pěstuje se tu hlavně rýže na půvabných terasovitých políčkách.

Pro dobrodruhy

Ani ten, kdo v sobě má dobrodružnou žilku nebude zklamán, může se jen tak toulat divočinou, v níž se běžně vyskytují jedovatí hadi nebo navštívit netopýří jeskyni v Goa Lawah, asi 9 km od Klungkungu, kde jich ze stropu visí desetitisíce.

Pochopitelně bude asi víc turistů, co dávají přednost odpočinku, ať už pasivnímu spočívajícím v povalování na pláži, případně koupání v obrovských příbojových vlnách Indického oceánu.

Ale i k tomu aktivnímu, který je teď módě, zde dostatek možností.  Ať už jde o vodní sporty, adrenalinové aktivity jako je paragliding, nebo podvodní radovánky spočívající v potápění u korálových útesů.

Průvod bohů

I pro „památkáře“ se najde vhodný program, kromě návštěvy chrámů, kterých je tady - jak již bylo řečeno - jak naseto, mohou navštívit některou domorodou vesnici.

Tam mohou obdivovat zručnost místních obyvatel, ať už jde o dřevořezbu, malování, tepání stříbra, výrobu kůže nebo ratanu.

Je i pravděpodobné, že turista během pobytu potká slavnostní průvod, pořádaný na počest některého z místních bohů. Všude kolem je spousta barev, květin a ovoce, to nosí s oblibou na hlavě krásné ženy.

Spočívá v umně naaranžovaných mísách, ale ochutnávat se „za jízdy“ moc nedá, jedině že by člověk skákal jako jojo, pyramida z něho totiž bývá dost vysoká.

Kulinářské hody

Gurmáni si zase mohou pochutnávat na kulinářských lahůdkách. Těch je na Bali víc než dost, zdejší gastronomie je podobná té, jakou má sousední Indonésie, jen s tím rozdílem, že používají (i jedí) vepřové maso, které mají muslimové zakázané.

Jídla jsou rozmanité chuti, od ostřejších, přes pálivé až po sladké. U alkoholu neplatí žádná omezení a výběr v barech je srovnatelný s obvyklými standardy, doporučit lze výtečné míchané nápoje, zásadně připravované jen z čerstvě natrhaného ovoce.

Místní obyvatelé také milují vůni čerstvých květin, kterých je všude víc než dost.  Setkáme se s nimi v každém hotelu i větším krámu, kde přispívají k pocitu pohody a harmonie. Ta je ale cítit v této zemi úplně všude, i proto se do ní turisté rádi vracejí.

Autor: JAN

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,560 21,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma