Bílé paní budou mít sraz v Jindřichově Hradci. Pokusí se o rekord

- Zajímavosti autor: red

Jindřichův Hradec bude žít v sobotu pokusem o překonání rekordu. Radnice na třetím zámeckém nádvoří pořádá odpoledne dostaveníčko Bílých paní.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dosud se jich nejvíce sjelo před třemi roky do Telče na Jihlavsku, a to 220. Pokus se koná za každého počasí, řekla dnes hlavní organizátorka Marcela Kozlová.

Pro platnou registraci se musí účastník co nejvíce podobat Bílé paní - Perchtě z Rožmberka, se kterou se mohou setkat návštěvníci v obrazárnách řady zámků a také v literatuře i filmu. Musí mít tedy dlouhé bílé šaty a na hlavě typickou špičatou čepici. Registrace je možná v sobotu od 16:00 do 17:45. Návštěvníky na nádvoří bude přitom bavit Kolínský komorní symfoňák - KOKOSY, který v netradičních aranžmá zahraje filmové melodie. Pokus o rekord je součástí projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska.

Kletba Jana z Lichtenštejna

Pro inspiraci mohou návštěvníci zavítat do hradu a zámku, kde si mohou prohlédnout obraz legendární Perchty. Při noční návštěvě ji navíc mohou i potkat. Žila mezi lety 1429 až 1476. Otec Oldřich z Rožmberka ji v roce 1449 provdal za Jana z Lichtenštejna. Perchta s ním byla nucena prožít bez radosti čtyřiadvacetileté manželství. Přežila Jana o tři roky, ač byla o čtyřiadvacet let mladší.

Pramenem zpráv o Perchtině životě je její osobní korespondence. Diktovala písaři prosebné dopisy, adresované jejím bratrům a otci, ve kterých vyčítala křivdy, jíž se jí ze strany jejího manžela dostávalo. K Bílé paní se na hradech a zámcích váže mnoho pověstí. Třeba v Telči se zjevovala v bílých, černých či červených rukavicích, anebo se svazkem klíčů, věštila tak narození dítěte, neštěstí, požár či radost. Podle pověsti je příčinou zjevování Bílé paní Perchty z Rožmberka kletba Jana z Lichtenštejna. Na smrtelném loži mu údajně Perchta odmítla odpustit příkoří, jehož se ní dopouštěl. Jan nad ní proto před smrtí vynesl kletbu.

Tagy: soutěž rekord registrace účást

Zdroje: ČTK