Britská letiště hlásí vyšší počet cestujících

- Cestování autor: Danica Klein

Počet cestujících na britských letištích provozovaných společností BAA se v květnu zvýšil o 9,2 procenta na 9,3 milionu. K růstu přispěl pozdější termín Velikonoc a královská svatba.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Výbuch islandské sopky Grímsvötn měl na přepravu v květnu pouze nepatrný vliv. Firma, která provozuje i největší britské letiště Heathrow, to uvedla v dnešním prohlášením. Růst počtu cestujících je podle BAA potvrzením pokračujícího oživení britského leteckého sektoru.

Nejvytíženějším pořád Heathrow

Hlavní londýnské letiště Heathrow odbavilo v květnu 5,9 milionu cestujících, o 11,6 procenta více než před rokem. Heathrow je rovněž nejvytíženějším letištěm v Evropě. Za posledních 12 měsíců počet cestujících poprvé překročil 68 milionů.

Zvlášť vysoká je poptávka po dálkových letech, což může být důsledkem snah místních podnikatelů proniknout na rychle rostoucí trhy v rozvíjejícím se světě. Počet cestujících do Brazílie se meziročně zvýšil o 82 procent a do Ruska o 19,1 procenta. Zájem o cesty do Číny stoupl o 9,5 procenta a do Indie o 5,4 procenta.

Celkem šesť letišť

BAA nyní v Británii provozuje celkem šest letišť, kromě Heathrow také další londýnské letiště Stansted a letiště v anglickém Southamptonu, ve skotských městech Glasgow, Aberdeen a Edinburgh.

Firmu vlastní španělská skupina Ferrovial. Ta ji koupila v roce 2006 za více než deset miliard liber (zhruba 273,3 miliardy Kč). 

Tagy: cestování letiště UK

Zdroje: ČTK