Britské letectvo přiletí do Pardubic na pouť

- Cestování autor: Jan Janula

Na jednadvacátou Aviatickou pouť zavítá začátkem června do Pardubic historická letka Královského letectva (Battle of Britain Memorial Flight). Půjde o českou premiéru těchto legendárních strojů z druhé světové války, řekl jeden z organizátorů Jan Rudzinsky.

"Jedná se pro české fanoušky letectví o jedinečnou příležitost. Zatím nejdále se stroje BBMF vypravily v červnu 2008 do Polska. Hlavní pole působnosti jednotky představuje území Británie," uvedl Rudzinsky.

Zvuk hurikánu

Britská strana potvrdila účast stíhacích letounů Hawker Hurricane, Spitfire a výsadkové Dakoty.  Historická letka vznikla v Británii v roce 1957.

Piloti jsou v aktivní službě a ve volném čase se účastní významných událostí královské rodiny nebo vzpomínkových akcí a leteckých dnů zejména na britských ostrovech.

Zařazení do této letky je velmi prestižní záležitostí a i když je to metou všech britských pilotů, šanci dostanou jen ti nejlepší z nejlepších.

Vzpomínka na Kašpara

"K majstrštykům patří třeba zahajovací průlety trojice Lancaster, Hurricane, Spitfire nad Londýnem u příležitosti narozenin panovnice a další je tradiční Den bitvy o Británii," uvedl letecký historik a spolupořadatel pardubické akce Zdeněk Hurt.

Již od počátku 70. let letka obměňuje na strojích barevná schémata i označení. Jeden z Hurricanů nosil v minulých letech zbarvení letounů dvou československých stíhacích pilotů, Josefa Františka a Karla Kuttelwaschera.

Aviatická pouť se v Pardubicích koná vždy první víkend v červnu. Loni oslavila 20 let existence a zároveň 100 let aviatiky v Čechách. Připomněla první let Jana Kašpara a představila všechny důležité milníky historie letectví.

Zdroje: ČTK