Brněnská hvězdárna jde do 60. sezony

- Tip na výlet autor: Danica Klein

Brněnská hvězdárna jde letos do své 60. sezony, po velké rekonstrukci otevře na začátku listopadu digitárium. Projekt za více než 50 milionů korun nabídne obraz, který lidé uvidí všude kolem sebe v sále planetária. 

Brněnská hvězdárna

Brněnská hvězdárna,zdroj: www.hvezdarna.cz

Letos od dubna byl kvůli rekonstrukci uzavřený a otevře se 2. listopadu. Na projekční plochu o průměru 17 metrů se nebudou promítat jen astronomické pořady, návštěvníci se mohou například pomyslně ponořit pod vodní hladinu či podívat dovnitř lidského těla. Novináře o tom dnes informovala Soňa Haluzová z tiskového střediska radnice. 

Do 60. sezony vstupuje Hvězdárna a planetárium Brno 16. října, digitárium se otevře o dva týdny později. Hvězdárna byla v minulých letech celkově rekonstruována. "Hvězdárna získala styl 21. století, čímž okouzlila obec architektů i laiky, dále rozšířila své prostory ve prospěch komfortu návštěvníků a letos získala moderní sál digitária s převratnými možnostmi vizualizace, které nás dokážou přenést do jiných světů," uvedl primátor Roman Onderka (ČSSD). 

Digitárium díky dvěma projektorům a speciální ploše umožní návštěvníkům vidět obraz všude kolem sebe. Všechny pořady budou podle vedení hvězdárny naučné. Společně s otevřením digitária bude mít hvězdárna nový repertoár a také rozšířený víkendový provoz. Zároveň zdraží o 35 korun, dospělý zaplatí za návštěvu 135 korun. 

Hvězdárna v Brně se poprvé otevřela 16. října 1954. Za pěkného počasí chodilo pozorovat hvězdy několik desítek lidí za večer. Pracovníci hvězdárny nyní pátrají po dobových fotografiích i vzpomínkách, ze kterých chtějí sestavit výpravnou kroniku. Vyjde zřejmě na podzim 2014. 

Tagy: brněnská hvězdárna

Zdroje: ČTK