Brněnské vánoční trhy nabídnou kromě stánků i zimní kino

- Tip na výlet autor: Lucie Hyblerová

Méně obchodů s běžným zbožím a naopak více stánků s tradičními řemeslnými výrobky a pochoutkami všeho druhu nabídnou letos vánoční trhy na jihu Moravy. Největší budou tradičně v Brně, kde vznikne na centrálním náměstí Svobody v okolí vánočního stromu 63 stánků. Novinkou, připomínající, že k Vánocům patří i pohádky, bude zimní kino, které bude promítat oblíbený příběh Tři oříšky pro Popelku, nebo animovaného Méďu Béďu. 

Vánoční trhy

Vánoční trhy,zdroj: Isifa.com

Projekce se budou konat v prosinci každý den v 18:00. O jednu figurku se rozroste vyřezávaný dřevěný betlém. Celkem jich tak bude 75. Orloj na náměstí Svobody bude vydávat speciální vánoční kuličky se symbolem vánočního zvonečku. Milovníci Vánoc mohou z náměstí Svobody vyrazit ne Zelný trh, kde bude vánoční vesnička a na sousední Moravské náměstí, kde si budou moci zabruslit, řekl ČTK mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. 

Zhruba po 30 stáncích nabídnou vánoční trhy ve Vyškově, Hodoníně, Boskovicích, v Břeclavi nebo ve Znojmě. Nebude na nich scházet keramika, med, svíčky, medovníky, košíky, hračky ze dřeva, vánoční vazby, kovářské výrobky nebo uzeniny. 

Pořadatelé vánočních trhů zcela odmítají prodejce s levným textilem či obuví, kteří byli před několika lety téměř všude. O účast na trzích je mezi prodejci velký zájem. Pokud chtějí nabídnout své zboží v Brně, musí se přihlásit organizátorům již v dubnu. Mnozí zájemci jsou z kapacitních důvodů odmítnuti. Za měsíční provoz stánku na náměstí Svobody v Brně se platí od 45.000 korun (řemeslníci) až po 290.000 korun (občerstvení). 

Ve Znojmě se už podruhé poběží adventní běh městem, který je určený všem lidem bez rozdílu věku. Radnice tak chce v období svátků a hodování lidi pobídnout k pohybu. Městem bude jezdit vánoční vláček, jenž bude mimořádně v provozu zdarma. 

Advent oslaví i památkáři na hradech a zámcích. Hrad Bítov u Znojma pozve na vánočně vyzdobené komnaty, v jeho kuchyni si budou moci návštěvníci dát punč. Předvánoční jarmark uspořádá zámek ve Slavkově u Brna a vánoční akce uspořádá i správa hradu Pernštejna. Adventní trhy uspořádá Rybniční zámeček v Lednici. 

Břeclav nabídne návštěvníkům živý betlém. Náměty na vánoční výzdobu budou moci lidé načerpat na výstavě v tamní synagoze. Vánoční atmosférou v duchu hanáckých tradic ožije 14.prosince zoopark ve Vyškově. Vánoční stromy se ve většině měst a obcí na jižní Moravě poprvé rozsvítí v neděli 1. prosince, v Brně už 29. listopadu. 

Tagy: Brno Vánoce vánoční trhy

Zdroje: ČTK