Carrom: indická desková hra, která má svou ligu i v Čechách

- Zajímavosti autor: red

Exhibiční zápas v indické deskové hře carrom za účasti mistra světa Jogeše Pardešiho se dnes konal v pražské kavárně Divadla Na Prádle. Asi třicet fanoušků za naprostého ticha přihlíželo exhibičnímu klání dvou indických hráčů. Zápas hostila Česká carromová asociace a uskutečnil se v rámci cesty indického národního týmu po Evropě.

Carrom je hra určená pro dva až čtyři hráče. Vyžaduje naprosté soustředění a obratnost v prstech. Podobá se kulečníku, hraje se na dřevěné desce. Při hře se používají dřevěné kameny, které mají tmavou a světlou barvu a hráči se je snaží dostat pomocí takzvaného strikeru do kapes umístěných v rozích desky. Cílem hry je nasbírat 25 bodů. "Hraje se na body a jedna hra může trvat patnáct minut nebo také hodinu," řekl prezident České carromové asociace Tomáš Chmelař.

Abdul liga v Pardubicích

Původ carromu je nejasný. Je možné, že vznikl v Indii, ale také ho tam mohli přivézt Britové. Jediné jisté je, že za posledních sto let se carrom rozšířil po celém indickém subkontinentu a už padesát let si získává čím dál tím větší oblibu v Evropě a Americe díky imigrantům z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Srí Lanky a také díky cestovatelům, kteří si tuto hru zamilovali na cestách. "V Indii jsou hráči, kteří se hře věnují profesionálně a patří mezi absolutní světovou špičku. Trénují až šest hodin denně," uvedl Chmelař.

Počátky organizovaného hraní carromu v České republice se datují přelomem let 2005 a 2006, kdy byly přivezeny z Indie první dřevěné desky, takzvané boardy. Velice rychle se vytvořily skupiny rekreačních hráčů v Pardubicích a Praze. Na podzim roku 2006 byl uspořádán 1. Carrom Open Cup - turnaj s mezinárodní účastí. V Pardubicích se začala hrát Abdul liga a vzápětí v Praze Pražská carromová liga (PCL). Počátkem roku 2010 byla založena Česká carromová asociace (CCA), která sdružuje hráče carromu v Čechách a zároveň se snaží hru popularizovat.

Tagy: Indie Pardubice čechy hra

Zdroje: ČTK