Češi budou nejvíc cestovat do Řecka a Turecka

- Cestování autor: Jan Janula

Největší zájem v rámci leteckých zahraničních dovolených v létě je o Řecko a jeho ostrovy, Turecko, Bulharsko, Sicílii, Sardinii. Velký nárůst je i u autokarových zájezdů do Chorvatska. Nepokoji postižený Egypt a Tunisko se potýkají s odlivem turistů.

"Zvýšený zájem oproti minulé sezóně zaznamenáváme o Turecko, řecké ostrovy, Španělsko, Kalábrii, Sardinii a Sicílii. Je možné hovořit o 20procentním nárůstu u jmenovaných destinací oproti loňsku," uvedl marketingový ředitel cestovní kanceláře Exim Tours Stanislav Zíma.

Cestovky se připravují

Podle něj naopak stejným způsobem poklesl zájem o tradiční severoafrické destinace. Nárůst zájmu o Řecko a pokles Tuniska potvrzuje i mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha.

Podle statistik Čedoku lze hovořit o 15procentním nárůstu prodaných zájezdů do Řecka a zhruba desetiprocentním propadu zájmu o letní dovolené v Tunisku.

Ve statistikách cestovní kanceláře Kovotour kromě výše zmíněných zemí figuruje na předních pozicích zájmu rovněž Bulharsko.

Právě Bulharsko má podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka největší šanci profitovat z odlivu oblíbených a hlavně levných dovolených v Egyptě a Tunisku.

Jsou tam podle Beránka stále velmi nízké ceny služeb, což hoteliérům umožňuje nabízet srovnatelnou míru komfortu služeb jako v Egyptě za velmi podobné ceny.

Černá hora táhne

Podle Kateřiny Komedové z cestovní agentury Zájezdy.cz narůstá zájem o autokarové dovolené v Chorvatsku a severní Itálii. Počet prodaných zájezdů do Chorvatska se meziročně prakticky zdvojnásobil.

Podobně se prodává i jeho jižní soused Černá Hora. Podle Jiřího Hájka, jednatele kanceláře Kovotour, dosáhl meziroční nárůst prodeje do této destinace 80 procent.

Podle satelitního účtu zpracovaného Českým statistickým úřadem utratili v roce 2009 Češi za zahraniční dovolené celkem 53,7 miliardy korun.

V roce 2010 prodaly podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA) tuzemské cestovní kanceláře zhruba 2,25 milionu zájezdů.


Zdroje: ČTK