České lázně zahajují sezónu nejen svěcením pramenů

- Tip na výlet autor: Danica Klein

Slavnostním svěcením léčebných pramenů byla dnes v Teplicích zahájena 858. lázeňská sezona. Hezké počasí přilákalo do centra města tisíce lidí, návštěvníky z Prahy přivezl vlak tažený parní lokomotivou zvanou Šlechtična. Město a Lázně Teplice připravily na celý víkend zábavní program s desítkami koncertů a dalších kulturních akcí. Počet lázeňských sezon v Teplicích počítají od doby, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek.

Prameny dopoledne světili místní pravoslavný kněz Evžen Freimann a administrátor teplické farnosti římskokatolické církve Stanislav Jonášek. Letošní sezónu slavnostně zahájili primátor města Jaroslav Kubera spolu s ředitelem Lázní Teplice Radkem Popovičem.

Místní i návštěvníky ze širokého okolí dnes lákají do ulic především koncerty na pěti podiích. Na nich zahrají například Rybičky 48, Čechomor, Buty, Blue Effect, Tereza Černochová, Spirituál Kvintet nebo Vladimír Merta. Na večer město přichystalo ohňostroj. V okolí zámku předváděli své umění kejklíři, šermíři a doboví řemeslníci, hrála k tomu historická hudba. Návštěvníci mohli navštívit také jindy nepřístupnou věž kostela na Zámeckém náměstí a Beuronskou kapli v areálu místního gymnázia. V neděli budou v Teplicích hrát a zpívat skupiny Žlutý pes, Plastic People of the Universe, Ready Kirken nebo Petr Kalandra Memory Band.

Keltské a římské mince

Program připravily i místní organizace a sdružení. Porcelánka z nedalekého Dubí pořádá již 21. ročník Porcelánových trhů, prezentují se zde místní školy, zájmové a neziskové organizace i firmy.

Velká návštěvnost zahájení lázeňské sezóny tradičně působí dopravní komplikace, kvůli programu je uzavřeno několik ulic. V okolí centra návštěvníci jen obtížně shánějí volná místa pro zaparkování, stalo se také několik drobných dopravních nehod.

Letošní lázeňská sezona má pořadové číslo 858. Město k tomuto údaji dospělo studiem historických pramenů. Datují se od doby, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek. Archeologové ale v pramenech našli i keltské a římské mince, které svědčí o tom, že zdejší léčivé vody lidé využívali už mnohem dříve.

Tagy: Teplice

Zdroje: ČTK