Český Krumlov přivítal Petra Voka

- Cestování autor: Jan Janula

Novou turistickou sezonu v Českém Krumlově dnes slavnostně zahájila dvorská slavnost na počest Petra Voka. Městem na zámek projel kostýmovaný průvod s asi stovkou účastníků i jezdci na koních, řekl organizátor akce Lukáš Antonín Dvořák.

Českokrumlovští se loni rozhodli, že turistickou sezonu každý rok zahájí a uzavřou akcí, která bude připomínat historickou událost z regionu. Na podzim tak končili sezonou vzpomínkou na pohřeb Viléma z Rožmberka.

Šlechtické usmíření

"To byla první akce tohoto druhu," řekl Dvořák. Dnešní dvorské slavnosti zase měly připomenout usmíření právě Viléma z Rožmberka a Petra Voka.

Kvůli tomu v dobových kostýmech projížděli městem představitelé tehdejší šlechty, měšťanů a poddaných. Akci zakončila hostina v krčmě.

"Kromě toho, že jsme tímto zahájili turistickou sezonu v Českém Krumlově, jsme chtěli lidem ukázat, jak se žilo v minulosti," uvedl Dvořák.

Hudební doprovod zajistili Krumlovští pišťci a soubor historického tance Fioretto zatančil na reprodukovanou a živou hudbu.

Vilém z Rožmberka byl významný český politik, který se mimo jiné zasloužil o rozvoj rybníkářství v jižních Čechách.

Páni v Kratochvíli

Za svoji rezidenci si zvolil českokrumlovský hrad a nedaleko Netolic nechal vystavět své letní sídlo Kratochvíli.

Petr Vok se po smrti Viléma stal správcem rožmberského dominia. Stejně jako Vilém se nedočkal potomka, a významný jihočeský šlechtický rod po jeho smrti vymřel.

Celá turistická sezona na jihu Čech se letos ponese ve znamení Rožmberských oslav. Uplyne 400 let od smrti posledního Rožmberka Petra Voka.

Kromě dnešní slavnosti v Českém Krumlově se i na dalších hradech a zámcích, v muzeích i ulicích měst chystají desítky akcí.

Zdroje: ČTK