Dnes je pátek 17. září 2021., Svátek má Naděžda
Počasí dnes 20°C Dešťové přeháňky

Cesta na Island

Cesta na Island
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Island – ostatně jako většina zemí globálně propojeného světa – se nevyhnul dopadům krize. Situace dokonce došla tak daleko, že hrozil státní bankrot. Nejhoršímu zabránila půjčka od Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a sousedních severských zemí (celkem cca deset miliard dolarů).

Takřka ihned islandská vláda započala s budováním nového, ozdravělého bankovního sektoru a krok za krokem postupuje ven z krize. Pro turisty ze zahraničí – na rozdíl od domácích obyvatel, kteří se museli výrazně uskrovnit – to má příznivý efekt.

Výhody krize

Služby v cestovním ruchu totiž pozoruhodně zlevnily. Těm, kteří o výletu na mýtický, neopakovatelný sopečný ostrov zatím jen snili, se tak naskýtá jedinečná příležitost… Čím je ale Island tak zajímavý a přitažlivý?

Postarali se o to Vikingové v devátém století, za éry rychlého rozvoje navigace, během které se lidé dostali až ke břehům Nového světa.

Tehdejší osadníci si také přivezli starý nordický jazyk, který se tak zachoval až do dnešních dnů. Třistatisícová populace nemá se svou nepočetností žádný problém, což se nejlépe odráží i v kulturních odkazech minulosti.

Středověké ságy a eddy, jak se dnes o nich učíme v dějinách literatury, zachytily jednotlivé kapitoly minulosti ostrova tak podrobně a důkladně, že dnes Island poskytuje prameny informací a srovnávacích studií i řadě zahraničních badatelů.

První parlament

A ještě jedna skutečnost, na niž jsou Islanďané právem velmi pyšní: tou je jejich demokratický vynález – první parlament na světě – Althing, vzniklý již v roce 930 po Kristu.

Dnes se na místo jeho konání neopomenou podívat zahraniční turisté snad do jednoho – vždyť navíc leží  na území národního parku Thingvellir, přímo na puklině mezi evropskou a americkou litosférickou deskou ( jinak nazývanými také pevninskými krami ) a v sousedství největšího islandského jezera Thingvallavatan.

Nádheru zdejší přírody – zdobené i zde, jako na mnoha jiných místech ostrova křišťálově průzračným vodopádem – je obtížné výstižně vylíčit.

Na historických místech někdejší události připomínají jednoduché zasklené tabulky s texty a ilustracemi, znázorňujícími scenérie dle dochovaných informací.

Celý areál pak je citlivě upraven a zabezpečen. Dřevěné chodníky, schody ve skále, žádné ohrady, pokladny, či nedejbože placení vstupu. Příjemné, vyhledávané místo s důstojnou atmosférou…

Island zdroj: tisková zpráva

Matička příroda

Vábení Islandu se odolává o to hůře, že jeho turistická nabídka je neobyčejně pestrá a mnohotvárná, služby jsou tu komfortní ve všech kategoriích ( důležité zejména proto, že velmi častý je tu treking, biking, atd.) a dnes už i každý běžný návštěvník má „know-how“ – tedy ví, jak se bez úhony vypořádat i se zdejšími rozmary počasí.

To hraje podstatnou roli i vzhledem k tomu, že na Island se jezdí jak za kulturně historickými odkazy, tak ale především za zázraky přírody. A v té je nutno vědět, jak čelit dešti, větru, chladu apod., i když je turista třeba jen pod stanem, či v kempu.

Na tomto místě se sluší konstatovat, že stanování a kemping je tu velmi častým jevem, bezpochyby i proto, že řada těch, kteří neodolali a přijeli, zrovna neoplývá naditou peněženkou a mnozí jsou ještě ve studentském věku.

Už počátkem sezony, kdy jsme se tu pohybovali, jich však bylo plno a pěšky, či na kolech se vyskytovali i na místech velmi odlehlých a dobrodružných…

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 17.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,310 25,390
USD 21,470 21,610
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma