Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Cestou - necestou. Ale připraven!

Cestou - necestou. Ale připraven!
Cestování | zdroj: ThinkStock

Cestování, seznamování, poznávání a ochutnávání, to vše jsou tak nádherná slova!

A podaří-li se nám je sjednotit a skutečně vyrazit, ať už po Čechách, Evropě nebo vzdálené exotiky, rozhodně nebudeme litovat! Co ovšem musíme před cestou podniknout? Co vše zorganizovat? Na co se připravit, aby bylo naše cestování příjemné a bez případných problémů?

Když už si vybereme konkrétní destinaci, nakoupíme letenky, je dobré popřemýšlet o pár věcech:

 - Budu potřebovat vízum?
 - Je do země doporučeno očkování?
 - Mám mít platební kartu nebo pouze dostatek hotovosti?
 - A co pojištění?

Za prvé si musíme uvědomit, do jaké destinace jedeme. Pokud cestujeme po naší krásné vlasti, tak toho k řešení, skutečně, moc nemáme. Postačí nám dostatek financí na cestu, mít vybrané zajímavé místo k navštívení a tradá – můžeme vyrazit. 

Pojištění

Jednoduše můžeme cestovat i po Evropě. Pokud stát leží tzv. v Schengenském prostoru, většinou do země postačí náš platný občanský průkaz, opět dostatek financí a nyní přidávám ipojištění. Pojistit se můžeme hned u několika institucí. Ti, kteří jsou časově omezeni nebo zkrátka nechtějí trávit svůj volný čas s pobíháním a domlouváním pojištění v kamenném obchodě, mohou využít tzv. online pojištění. Pojistit se „online“ je skutečně rychlé, pohodlné a kolikrát i s příjemnou % slevou. Stačí si pouze dobře vybrat, u koho se chceme nechat pojistit. Na internetu existují poměrně zajímavé webové odkazy, kde si můžeme porovnat hned z několika pojišťovacích institucí, vyskytující se na našem trhu. Důležitý je i fakt, na co vše je dobré, pojištění zřídit. Do základu patří léčebné výlohy a asistenční služby, dále je možné úrazové pojištění, pojištění zavazadel, pojištění v případě storna zájezdu nebo pojištění odpovědnosti. Než se naplno rozhodneme pro konkrétní pojišťovací instituci, měli bychom si pročíst, na co vše a v jakém plnění, se pojištění vztahuje.

Hurá na cesty!
Hurá na cesty!

Povolení vstupu do země

Plánujeme-li vycestovat ještě dále, tak krom výše uvedených, je vhodné, ověřit si vstup do země. Zda nám postačí platný cestovní pas nebo je potřeba i vízum. Do některých destinací nám postačí minimální čas pro vystavení víza (někde je možné vystavit i krátkodobá víza přímo na mezinárodních letištích), bohužel u některých destinací, si na vydání víza musíme počkat i několik týdnů! Pro zjištění aktuálních informací, jak do země můžeme vstoupit, doporučuji se obrátit přímo na konkrétní ambasádu státu nebo se obrátit na naše ministerstvo zahraničí.

Očkování

Do blízkých destinací si vystačíme s klasickým očkováním, které je povinné i u nás v republice. Do vzdálenějších, je dobré se předem informovat o očkování, které je doporučováno, ne-li přímo vyžadováno. Zde je důležité mít na paměti, že některé druhy vakcín, se nemohou aplikovat hromadně, případně je nutné, mezi jednotlivými dávkami, mít určitý časový odstup.

Štastnou cestu!
Štastnou cestu!

Měna                                                                                                                                                

A jak je to s penězi? Pokud nejedeme do opravdu zapadlé a civilizací ještě nepoznaného místa, je rozhodně lepší, disponovat s dostatkem hotovostí – místní měnou nebo konvertibilní měnou (EUR/USD,..). U hotovosti bychom si měli rozmyslet a rozpočítat, jak dlouho v zemi budeme? Kolik bude náš rozpočet na den? Budeme chtít nakoupit suvenýry? A hlavně, v jakém typu ubytovacího zařízení budeme bydlet? Směnit peníze můžeme ještě před odjezdem do země, a to hned v několika směnárnách, bankách či jiných institucí, které směnu umožňují. Pokud nemáme nebo neznáme dobrou směnárnu, doporučuji si jich několik prvně obejít a zjistit tak, jejich výši kurzu a případný poplatek za směnu. Peníze můžeme tak též směnit, na poslední chvíli před odletem, i přímo na letišti, bohužel ale musíme počítat s poměrně vysokým, a pro nás nevýhodným, kurzem.

Základem je i přiměřená hotovost.
Základem je i přiměřená hotovost.

Rozhodneme-li se pro platební kartu, měli bychom si předem uvědomit, že pokud nevlastnímu účet v místní měně země, naše banka bude, po položce, naše výdaje přepočítávat s vlastním kurzem. Vzhledem k tomu, že banka nemá jako svou prioritní činnost směnnost, je možné, že kurz nebude zcela výhodný. Toto ovšem záleží na konkrétní bance, u které máme otevřený účet.

Cestování je krásné! Rozhodně bychom si ho neměli kazit s nepříjemnými situacemi, které můžeme předem ovlivnit.

Šťastnou cestu!

AUTOR: Markéta Pokorná

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma