Dnes je úterý 13. dubna 2021., Svátek má Aleš
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Chicago je naprosto boží!

Chicago je naprosto boží!
Chicago | zdroj: ThinkStock

Chicago neboli Windy City (= větrné město) se nachází ve státě Illinois. Pro mě byla návštěva takového města nepředstavitelná.

Přesně jeden den, který jsem v Chicagu strávila, stačil na vytvoření jakési představy. Za samotnou návštěvu vděčím sboru Jitro, ve kterém zpívám a se kterým podnikáme zájezdy do různých koutů světa. To, že Američané mají McDonaldy na každém rohu, ví každý. A o obchodech s univerzitními předměty, spoustou oblečení a věcech, kterých v České republice ani neseženete, si snadno uděláte obrázek. Chicago, jako ostatní americká města, které jsem navštívila, na mě působilo jako obrovská nákupní zóna s mrakodrapy a pár muzei.

Pohled na Chicago.
Pohled na Chicago.

Jedna z věcí, které mě zaujaly v tomto třímilionovém městě, byla dvoupatrová doprava. Nevím, jestli si to dokážete přesně představit, ale tramvaje prostě jezdily i v patře. Další zajímavostí je, že ve Spojených státech se přechází na bílou, ne na zelenou, jak jsme zvyklí.

Tramvaje nahoře, autobusy dole.
Tramvaje nahoře, autobusy dole.

Třetí největší město Spojených států se také pyšní mrakodrapem Sears Tower (dříve Willis Tower), který je nejvyšší budovou v USA a sedmou nejvyšší budovou na světě. Měří 527 metrů a má 107 pater. Nejvyšší patro, do kterého se může obyčejný člověk dostat, je 103. Od roku 2009 jsou zde vybudovány skleněné krychle, které vychází ven z budovy a je potřeba dost odvahy na to, si do nich stoupnout. Cestou nahoru ve výtahu vidíte přesně, v jaké výšce se nacházíte a to i s příklady světově známých budov, jejichž výšku jste pokořili. Během několika okamžiků jsme se dostali nad Eiffelovu věž, Tádž Mahál a další významné stavby.

Sears Tower nepřehlédnete.
Sears Tower nepřehlédnete.
103. patro nabízí opravdu nádherný výhled.
103. patro nabízí opravdu nádherný výhled.
Odvážlivci se vyfotí ve skleněných krychlích nad městem.
Odvážlivci se vyfotí ve skleněných krychlích nad městem.

Další místo, které jsme navštívili, byl potravinový trh (The Board of Trade). V podstatě je to burza, na které se obchoduje s obilím a dalšími přírodními surovinami. Několik roků dopředu nakoupíte a třeba rok před sklizní zase prodáte zpátky. Je to velmi složité, jako s ostatnímiburzami, tady se akorát musíte orientovat v meteorologii a dalších faktorech, které by mohly sklizeň a úrodu nepříznivě ovlivnit.

The Board of Trade.
The Board of Trade.

The Water Tower je památka v úplném centru města. Byla otevřena v roce 1869, což je pro USA docela dávná historie. Původně sloužila jako zdroj vody při požárech v centru, dnes je to jen turistická zajímavost. Naproti Vodní věži stojí informační centrum. Na první pohled tato budova připomíná Bradavice z filmů o Harrym Potterovi. Nedaleko Vodní věže stála ještě před půl rokem socha Marilyn Monroe v nadživotní velikosti. Dnes už tam ale Marilyn nepotkáte.

Jako v Harrym Potterovi.
Jako v Harrym Potterovi.

Poslední tip na místo, které stojí za to navštívit, je Adlerovo Planetárium. Nebyli jsme přímo uvnitř, ale z tohoto místa si můžete udělat krásné fotky do rodinného alba. Za vámi bude celé panorama tohoto krásného města a vy tak získáte nezapomenutelný zážitek.

Panorama, které si s jiným nespletete.
Panorama, které si s jiným nespletete.

AUTOR: Jana Zuzaňáková

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,970 26,070
USD 21,850 21,990
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma