Chile: Zavalení horníci posílají nahoru "suvenýry" z pekelné hloubky

- Cestování autor: red

Horníci zavalení v chilském dole poslední více než dva měsíce snili o tom, jak se dostanou na povrch. Nyní se tato chvíle blíží - a někteří z 33 mužů pohřbených zaživa v hloubce 700 metrů pod zemí už přemýšlejí o tom, jak uchovat vzpomínky na největší zkoušku svého života, napsala dnes agentura Reuters.

Horník Daniel Herrera si chce například schovat dopisy, které mu příbuzní posílali dolů úzkou zásobovací dírou o průměru grapefruitu. Uchovat chce dokonce i šaty, které nosil ve vlhkém tunelu malého zlatého a měděného dolu v poušti Atacama na chilském dálném severu. "Už nám poslal nahoru spoustu sáčků!" potvrzuje jeho sestra Calda. "Říká, že až se dostane ven, přistaví patro k domu, kde žijeme, a všechno to tam vystaví."

Inženýři, kteří vedou jednu z nejnáročnějších záchranných operací v historii důlního průmyslu, očekávají, že do dneška dokončí vrtání záchranné šachty. Po jejím zkontrolování začnou být horníci vytahováni po jednom na povrch ve speciální kabině, což podle vládních odhadů potrvá tři až deset dní.

Upomínkové předměty z dolu

Také horník Dario Segovia pak chce ve svém domě vyčlenit jednu místnost pro "upomínkové předměty" z dolu. Budou mezi nimi jeho osobní věci, křížky i chilská vlajka, kterou mu dolů poslal jeho bratr Mario a Dario ji odeslal zpět na povrch s podpisy všech ostatních horníků.

Plány dalších horníků jsou méně ambiciózní, ale většina z nich si chce nechat alespoň nějaké suvenýry - například růžence, které jim nechal poslat papež Benedikt XVI.

Tagy: horníci Chile

Zdroje: ČTK