Chodník na Flóře ozdobí trojrozměrný obraz jihoamerického pralesa

- Cestování autor: red

Trojrozměrná malba jihoamerického pralesa s řekou a vodopádem postupně vzniká na chodníku před obchodním centrem Palác Flóra v Praze. Rozměrnou ukázku jedné z technik mladého městského umění - takzvaného street artu, zde po několik dnů vytváří akademický malíř Ondřej Laštůvka. Iluzivní 3D obraz bude po dokončení k vidění na Vinohradské třídě po další měsíc.

"Je to nápad, jak celkově oživit ulici v Praze. Po dokončení uvidí kolemjdoucí krajinu někde v Jižní Americe s řekou protékající zeleným pralesem a s vodopádem," řekl Laštůvka. Barevná kompozice vytvoří kontrast s šedivou plochou chodníku, který obraz obklopuje, dodal dvaačtyřicetiletý výtvarník.

Malba vzniká na místě už čtvrtý den. Podle Laštůvky potrvá další tři až čtyři dny, než bude dílo dokončeno. 3D efekt malby ale bude viditelný jen z jednoho místa, které bude na chodníku jasně označeno, upozornil autor.

Za podklad slouží koberec o rozměrech 6x10 metrů, na který se obraz maluje v několik vrstvách akrylovými barvami vyztuženými lepidlem. Výsledek tak bude voděodolný a chodci po něm mohou šlapat, aniž by se výrazně poškodil.

Street art je jakékoliv umění vytvářené na veřejných místech. Motivy a objekty street artu jsou proto velmi rozmanité. Zahrnuje jak tradiční graffiti, tak další techniky, jako jsou nálepky, šablonové graffiti, tvorbu mozaik, video projekci nebo instalaci. Baštou street artu jsou Spojené státy, kde se mu věnuje velké množství umělců a pořádají se i festivaly za účasti stovek výtvarníků.

Významnou roli v tomto umění hraje i výtvarná scéna v Londýně, Berlíně a v australském Melbourne nebo brazilském Sao Paulu.

Tagy: Praha flora

Zdroje: ČTK