Chorvatsko, Egypt i Tunis jsou letos dostupnější. Díky koruně

- Do světa autor: Danica Klein

Chorvatsku jako nejoblíbenější destinaci Čechů pro dovolenou letos pomůže i kurz koruny. Ta totiž proti loňskému roku posílila vůči chorvatské kuně o šest procent. Ještě více pak nahrálo posílení koruny Egyptu a Tunisku jako turistickým destinacím.

Z exotických destinací jsou z pohledu výhodnosti nákupu měny oproti loňskému roku podle analýzy nejzajímavější stále Maledivy. Koruna vůči tamní rupii meziročně posílila o téměř třetinu.

Lidové bouře

"Navíc je pravděpodobné, že v následujících měsících koruna na svém postavení nic neztratí. Naopak, s nákupem chorvatské měny lze ještě počkat. Je totiž pravděpodobné, že miliardy eur budou muset putovat do problémového Řecka, na což by koruna měla reagovat posílením," uvedl analytik Citfin Tomáš Volf. Zatímco loni stála kuna více než 3,50 koruny, letos stojí o dvacet haléřů méně.

Vůči egyptské libře je koruna letos ve srovnání s loňskem silnější o 22,5 procenta. Hned v závěsu je tuniský dinár, ten je meziročně levnější o 11,3 procenta. "Důvodem jsou samozřejmě lidové bouře, které v obou zemích proběhly. A stejný faktor bude naopak působit proti chuti jet právě do těchto dvou zemí," uvedl Volf.

Tagy: Dovolená cestování Egypt Chorvatsko Tunis

Zdroje: ČTK