Cizinci znají jen Prahu

- Cestování autor: red

Zahraniční turisté stále mají o Česku velmi nízké povědomí. Většina z nich si dokáže Česko spojit pouze s Prahou a zemi nepovažují za vhodnou pro trávení dovolené. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK, který zadala česká centrála turistického ruchu CzechTourism.

Agentura oslovila 4500 lidí z Německa, Polska,Velké Británie a Itálie, tedy ze zemí Evropy, odkud do Česka přijíždí nejvíc turistů. Povědomí o České republice klesá s geografickou vzdáleností, uvedl Jan Tuček z agentury STEM.

Karlštejn v Německu

Většina dotázaných bez potíží poznala typickou siluetu Pražského hradu. Ovšem Karlštejn umístila do Česka pouze tři procenta Němců a čtyři procenta Poláků. Největší skupina účastníků průzkumu obrázek Karlštejna zařadila do Německa.

"Největšími předsudky vůči České republice trpí obyvatelé Německa, kteří ji považují za chudou, postkomunistickou, či rozvojovou zemi a neumějí si představit, že se za posledních 20 let nějak výrazně změnila," popsal STEM.

Italům například vadí, že se Češi málo usmívají. Nejvíce vědomostí o Česku mají turisté z Polska, kteří kromě Prahy hojně navštěvují i české lyžařské areály.

Zachrání nás Rusové?

Pro vylepšení obrazu Česka jako dovolenkové destinace respondenti nečastěji navrhovali zvýšení propagace regionů a vymýcení typických nešvarů, jako jsou drobné krádeže, nepoctiví taxikáři a zamračená obsluha ve stravovacích zařízeních.
Podle Českého statistického úřadu se počet zahraničních návštěvníků České republiky loni meziročně zvýšil o pět procent na 6,3 milionu hostů. V předchozích dvou letech přitom klesal.

Celkový počet přenocování cizinců loni vzrostl o 3,5 procenta na 36,8 milionů noclehů. Počet příjezdů návštěvníků ze západní Evropy spíše stagnoval, výrazně stoupl počet ruských turistů.

Zdroje: ČTK