Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Cres: Největší jadranský ostrov

Cres: Největší jadranský ostrov
zdroj: Archiv

Ostrov Cres je největší jadranský ostrov, který se nalézá v severní části Kvarnerského zálivu.

Na jihu v obci Osor je pohyblivým mostem spojen s ostrovem Lošinj. Pobřeží ostrova dlouhého 66 kilometrů je velmi členité a v jižní a západní části oplývá četnými zátokami a oblázkovými plážemi. Severní a východní stranu naopak lemují strmé skály. Zvláštností ostrova je sladkovodní Vranské jezero, jehož hladina je nad úrovní mořské hladiny a dno je naopak 74 metrů pod úrovní hladiny moře. Jezerní voda je kvalitní a je vhodná k pití – svou kvalitou patří mezi nejčistší v Evropě a tak je volný přístup k jezeru omezen.

Severní strana ostrova je obrostlá dubovými, kaštanovými, habrovými a jilmovými lesy. Střední a jižní část ostrova je pokrytá pastvinami a nízkým středomořským porostem. Výzkumem bylo na ostrově potvrzeno1100 rostlinných druhů, z nichž 939 jsou autochtonní.  Prostředí ostrova je obzvlášť příjemné na jaře, kdy se příroda probouzí a ve vzduchu jsou cítit vůně aromatických léčivých rostlin.

Jedním z nejlepších důkazů o čistotě moře kolem Cresu jsou hejna delfínů. Předpokládá se, že ve zdejším akvatoriu žije 100 až 150 těchto savců. Ve strmých a nepřístupných částech pobřeží, které jsou vyhlášeny za ornitologický park přírody, se zdržuje dnes již velmi vzácný druh – sup bělohlavý.

Antický název pro Cres a Lošinj je Apsyrtides Nesoi nebo Osorské ostrovy, jelikož se před vyhloubením kanálu v Osoru v podstatě jednalo o jeden ostrov. Město Cres je opevněné městečko, které vzniklo na západním břehu ostrova pod východním hřbetem. V těchto místech byla i prehistorická „gradina“ (sídlo, opevnění) a antická pevnost (Crexa, Crepsa). Cres je obydlen již od prehistorických dob, o čemž vypovídají „gradiny“ z té doby. Hlavní rozvoj pak Cres zažil ve středověku. Jedna z nejvýznamnějších kulturně - historických památek ve městě je palác rodiny Petris (Petrić) z 15. století. Jedná se o nejstarší patricijský palác postavený v pozdně gotickém slohu, který zdejší obyvatelé nazývají Arsan. V současnosti je v paláci muzeum.

Jedno z nejzajímavějších a nejznámějších míst na ostrově je Lubenice. Toto kamenné město, respektive pevnost, je postavené na strmé skále 382 metrů nad mořem a patří mezi skvosty chorvatské rurální architektury. Jedná se o malebné městečko se středověkými památkami a starými kamennými domy postavenými ve třech točitých řadách podél vápencového hřebene. Spolu se zbytky středověké soustavy opevnění a několika církevními objekty je výjimečností tohoto místa i překrásný výhled na moře a na záliv sv. Ivana s překrásnou oblázkovou pláží.

Beli je jedno z nejstarších a v minulosti nejvýznamnějších creských sídel. Městečko akropolového typu je umístěné na vysokém kopci na východním pobřežím severní části ostrova. V obci působí Eko centrum „Caput Insulae“, které se zabývá zachováním přírodní různorodosti, původních hodnot a kulturního a historického dědictví ostrova. Centrum také provádí i ochranu supů bělohlavých.

Martinščica je relativně mladá obec umístěná v nejmírnější části creského pobřeží, v zátoce otevřené směrem na jihozápad. Hezky upravená obec, která oplývá středomořským porostem, se orientuje výhradně na kempinkovou turistiku a na rodiny s dětmi. Překrásné pláže na sever od obce skýtají široké možnosti pro kvalitní a aktivní dovolenou. V jižní části Valunského zálivu, mezi dvěma překrásnými oblázkovými plážemi, leží Valun – malebná obec postavená kolem malého přístavu, která se též orientuje na rodiny s dětmi a na kempinkovou turistiku.

Kromě četných apartmánů v soukromí se na Cresu nabízí ubytování ve dvou hotelích Kimen v Cresu a Zlatni lav v Martinščici. Dále jsou na ostrově celkem čtyři kempy v Cresu, Belom, Martinščici a ve Valunu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma