Den Brna připomene vítězství nad Švédy, bojovat se bude na Zelném trhu

- Zajímavosti autor: red

Brno si oslavou připomene jeden z historických momentů města - úspěšnou obranu proti mnohonásobné přesile švédských vojsk za třicetileté války. Den Brna se jako připomínka švédského obléhání letos uskuteční popatnácté.

Novinkou je program v nově otevřeném podzemí pod Zelným trhem. Pořadatelé slibují dobově oblečené vojáky, hospodské pijáky, muzikanty, kata mučícího svou oběť i alchymistu provádějícího pokusy. Program dnes představili novinářům.

Oslavy Dne Brna se konají od 12. do 14. srpna. I letos bude součástí bitevní ukázka. Její tvůrci ji nazvali Pomoc pro Brno a na rozdíl od minulých ročníků, kdy se bojovalo na svazích Špilberku, se scéna odehraje na Zelném trhu. Špilberský park se upravuje.

Pochod skončí u kontroverzních hodin

Podle Radima Dufka ze Společnosti 1645, která sdružuje příznivce vojenské historie, bude bitevní ukázka inspirovaná skutečnou epizodu ze švédského obléhání Brna. "Někde je psáno, že 250, jinde že 300 jezdců proniklo švédským obležením a přineslo jak pomoc materiální, tedy střelný prach, tak pomoc v podobě vojáků," uvedl Dufek. Manévr se podle něj poté podařilo zopakovat a koně dostat z města. Vojáci zůstali jako posila. Průnik švédským obležením přinesl několik epizodických incidentů, které podle Dufka lidé v ukázce uvidí.

Při oslavách Dne Brna se organizátoři letos poprvé mohou opřít i o hodinový stroj na náměstí Svobody. U hodin skončí v pátek 12. srpna pochod městské hotovosti.
Kontroverzní dílo je inspirované švédským obléháním Brna. V 11:00, tedy na takzvané brněnské poledne, z hodin každý den vypadává skleněná kulička. Podle pověsti mohla velitele Švédů generála Torstensona zabít pouze skleněná kulka ulitá při magickém obřadu. K jedenácté hodině se vztahuje další zvěst; Švédové se údajně v poslední den útoku zavázali, že když obranu neprolomí do poledne, odtáhnou. Když obráncům docházely síly, nechali poledne odbít v 11:00. Lstí tak zvítězili.

Akce z programu Dne Brna jsou přístupné zdarma. Výjimkou je jen expozice v Labyrintu pod Zelným trhem.

Tagy: Brno oslavy historie

Zdroje: ČTK