Devět tipů na dovolenou

- Do světa autor: red

Tři odborníci na cestovní ruch oslovení televizí CNN radí prostudovat diáře pro rok 2011 a vyhradit si v nich čas na cestování. Doporučují devět destinací, které prý stojí za to. Kromě známých míst, jako je evropská Barcelona nebo americký New York, mezi nimi jsou i Albánie nebo Bulharsko.

V New Yorku by letos měl být tahákem památník obětem 11. září, který by měl být odhalen při příležitosti desetiletého výročí útoku teroristů na Ground Zero. Také  návštěvníkům  Barcelony se nasklytne nevšední pohled, poprvé budou moci spatřit interiér slavného Gaudího baziliky La Sagrada Familia bez lešení.

Tichá Skandinávie

"Všichni vědí, jak úžasná je zvenčí, interiér je prostě nádherný," řekla autorka cestovních průvodců Pauline Frommerová. Milovníkům přírody pak náměstek ředitele cestovních kanceláří Altour Martin Rapp doporučuje Norsko.

Pro ty, kdo vyhledávají mimořádné zážitky, pak lyžování ze svahů, na něž dopraví lyžaře vrtulník, ultralehké létání a bungee jumping. Klidnější povahy si mohou najmout loď na cestu norskými fjordy a ubytovat se v klidných hotýlcích.

"Celá Skandinávie se trochu podceňuje, tamní venkov je  přitom mimořádně krásný," řekl Rapp. Šestá z doporučených destinací může být  překvapením, ale Albánie nabízí typicky středomořskou atmosféru, ale bez  davů a vysokých cen.

Bulharsko bude tahák

K vidění je například jihoalbánské město Gjirokastra, jehož centrum bylo zařazeno na seznam UNESCO. Město dlážděné kamením s domy pocházejícími z osmanského období skrývá mnoho historie.

O Japonsku se mezi cestovateli nesprávně traduje, že je cenově nedostupné. Jakmile se tam už člověk dopraví, může mu prý dovolená vyjít levněji než v New Yorku.

Těm, kteří chtějí na jih, znalci doporučují Guatemalu, jezero Atitlán považují  za jedno z nejkrásnějších míst na světě.  Bulharsko je pak dalším překvapením doporučované devítky.

Má nejkrásnější část černomořského pobřeží a v zimě na svých horách nabízí výborné lyžování. Kromě toho je laciné. 

Zdroje: ČTK