Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Dnes v noci se otevřou u nás, v Rakousku a na Slovensku kostely

Dnes v noci se otevřou u nás, v Rakousku a na Slovensku kostely
zdroj: Archiv

O páteční noci ze 27. na 28. května se bude v Rakousku, na Slovensku i v České republice konat tzv. Noc kostelů. Jedná se jedinečné pozvání věřících i nevěřících všech lidí dobré vůle do kostelů i kostelíků ke společnému setkání a objevování krásy křesťanských hudebních, výtvarných a architektonických pokladů.

Tato kulturní akce se v ČR koná pod záštitou arcibiskupa pražského, Mons. Dominka Duky a je spolufinancována Bruselem, z Evropského fondu pro regionální rozvoj  „Investice do vaší budoucnosti“.

Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči příkladem

V loňském roce kupříkladu u v pražské arcidiecézi navštívilo otevřené kostely během noci přes 50 tisíc lidí. Celkem se v České republice otevřelo zájemcům 418 kostelů v 199 městech a obcích.

Symbol české státnosti a sídliště prvních Přemyslovců, kde se vzdělával kníže Václav a kde po nějakou dobu žila i kněžna Ludmila, staroslavná Budeč nedaleko Kladna, připravila na pátek 27. května od 20 hodin jedinečný program.

Lákavý program

Návštěvníky z domova i zahraničí jistě nezklame série koncertních vystoupení. Duchovní hudba gotiky a renesance 12.-16. století, výběr z biblických písní Antonína Dvořáka i  pásmo nazvané Černošské spirituály tvoří lákavý program.

Zajímavá bude i přednáška Budečské kostely a svatováclavská legenda autora PhDr. Zdeňka Kuchyňky, která přítomným mj. připomene, že rotundu nechal postavit kníže Spytihněv po roce 895. Její loď je nejstarší dosud stojící stavbou u nás.

V roce 2005 se zde konaly oslavy – 1100 let od jejího založení. Dnes je toto posvátné a poutní místo i velkým turistickým magnetem.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma