Do Francie (i) za gastronomií - díl první
Francouzi jsou výjimeční tím, jak si vychutnávají víno či další kulinářské požitky, jídlo pro ně není pouhá potrava, ale radost, o níž se rádi podělí pořádáním různých akcí. A protože jich je opravdu hodně, přinášíme čtyřdílný "seriál", v němž dáme našim turistům několik dobrých tipů. A začneme ve Štrasburku, kde mají místní v oblibě stejný nápoj jako my - pivo.
Štrasburk je perlou provincie Alsasko, leží kousek od německo-francouzských hranic a má přibližně čtvrt milionu obyvatel. Po dlouhá staletí vedly obě velmoci nejen o něj, ale o celé toto území spory a války, v nichž se štěstí přiklánělo na tu či onu stranu. Střídání panovníků či protínání odlišných kultur a zvyků však městu rozhodně neublížilo.
Kde vznikla Marseillaisa
Naopak, jen málokde v Evropě lze nalézt historické památky v tak dokonale zachovalém stavu jako zde. Nepřehlédnutelnou dominantou staré části města je gotická katedrála Notre Dame s unikátním orlojem.
Šikmo proti ní pak je nejstarší lékárna ve Francii, umístěná v domě ze třináctého století, o kousek dál Rohanův palác, někdejší sídlo biskupa - dnes muzeum.
Při jeho návštěvě se můžete seznámit s historií města, včetně zajímavého faktu, že právě zde v dubnu roku 1792 poprvé zazněly tóny francouzské hymmy - Marseillaisy.
Přímo za touto budovou vede cesta k velkému vodnímu kanálu, odkud vyplouvají výletní lodě s turisty na přibližně hodinovou projížďku. Prakticky obeplouvají celý historický střed Štrasburku, což je zážitek, který si jen málokdo z návštěvníků nechá ujít.
Domečky jako z pohádky
Na trase plavby leží mnoho malebných domečků, z nichž některé mají cimbuří, takže vypadají jako z pohádky. Mezi vůbec nejkrásnější místa patří tzv. Malá Francie.
V povaze místních se projevuje směs francouzského šarmu a německé pořádkumilovnosti, což je sympatická kombinace. Po přistání se turisté většinou vydají občerstvit do některé z útulných hospůdek, kterých je zde nepočítaně....
Nabízí i důvěrně známá jídla - uzená kolena, klobásy (díky výbornému koření pikantní) - a k nim pivo. Gurmáni by si pak měli naplánovat dovolenou na začátek července.
To se zde totiž koná vyhlášený Gastronomický a kulturní festival, kam se sjíždějí kuchaři z celé Evropy. A nejen oni, během konzumace delikates lze poslouchat i šansony. Ani příznivci pěnivého moku nepřijdou zkrátka, jen musí na Pivní festival počkat až do října.
Na závěr není od věci zmínit, že do Štrasburku to je jen 600 km i to, že pravidelnou autobusovou linku provozují Eurolines za speciální promo ceny: Všechny můžete pořídit již od 1 600 Kč za obousměrnou jízdenku!
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |